GeriDünya Dosya eksik ve çelişkili
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dosya eksik ve çelişkili

Remzi Kartal’ın serbest kalmasına yol açan kararın ayrıntıları belli oldu. Mahkeme, Türk tarafından sunulan iade belgelerinde büyük ölçüde ‘eksiklik ve çelişkiler’ olduğu için bir karar verilemediğini belirtti.

ALMANYA, yakalanan KONGRE-GEL başkan yardımcısı ve kapatılan DEP’in eski milletvekili Remzi Kartal’ın Türkiye’ye iade edilmesi konusunda karar verilememesinde, Türkiye tarafından sunulan iade belgelerinde ‘büyük ölçüde eksiklikler ve çelişkiler’ bulunmasının etkili olduğunu bildirdi. Bamberg Yüksek Eyalet Mahkemesi 1. Ceza Genel Kurulu’nun, Remzi Kartal’ın serbest kalmasına yol açan kararının ayrıntıları belli oldu. Mahkeme, 1 Mart’ta aldığı kararda, Türk tarafından sunulan iade belgelerinde büyük ölçüde ‘eksiklik ve çelişkiler’ olduğu için bir karar verilemediğini belirtti. Kararın ana unsurları şöyle:

KARAR VEREMEDİK

Mevcut durumda Türk tarafından sunulan iade belgelerinde büyük ölçüde eksikliklerin ve çelişkilerin olduğu tespit edildiğinden Ceza Kurulu bu temel üzerinde bir karar verecek durumda değildir.

İstanbul 14. Ceza Mahkemesi’nin 9.8.2004 tarihli tutuklama müzekkeresi içerik olarak büyük eksiklikler içerdiğinden, Ceza Kurulu’nun yeni bir tutuklama kararı vermesi mümkün değildir.

Şuçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’nin 12. Maddesi’nin 12. Paragrafının 2/a bendi bir tutuklama müzekkeresini veya buna eş değer bir belgeyi şart koymaktadır. Buna göre, söz konusu şahsın tutuklanması talimatının yanı sıra suçun hangi zamanda, nerede, ne şekilde ve hangi ölçüde bireysel işlenmiş olduğuna dair bilgiler olmalı ve bu nedenle ceza kovuşturması yapılacak olan şahsın tutuklanmasının gerekçelendirilmesi gerekmektedir.

Ceza Kurulu’nun görüşüne göre büyük ölçüde içerik açısından yetersiz olan böyle bir tutuklama müzekkere belgesi ne Avrupa standartlarına ne de bir hukuk devleti ilkelerine uymaktadır. Hukuki sonuç doğurması da mumkün değildir.

GEÇMİŞİNİ ANLATTILAR

Olayın anlatımında da genel olarak hakkında kovuşturma yapılan kişinin siyasi geçmişine dair bilgiler verilmektedir.

Avrupa Birliği Konseyi 2.5.2002’de PKK’yı terör örgütleri listesine almıştır. Buna 26.4.2004 tarihi kararla KADEK ve KONGRA-GEL de dahil edilmiştir. Ancak bunların söz konusu listeye alınmaları suçluların iadesi işleminde somut gerçeklerin anlatılması yükümlülüğüne muafiyet getirmemektedir.

Türk makamlarının hangi suçlar nedeniyle (PKK üyeliği, Kürt Ulusal Kongresi’ne üyeliği vs.) söz konusu kişinin iadesini talep ettiği de halen açık değildir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle