GeriDünya Dostum, Savunma Bakan Yardımcısı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dostum, Savunma Bakan Yardımcısı oldu

Afganistan’ın altı aylık geçici Başbakanı Hamid Karzai, Özbek General Raşid Dostum’u Savunma Bakan Yardımcısı olarak atadı.

Devlet Başkanlığı Sarayı’nda Dostum ve Savunma Bakanı Muhammed Fehim ile bir toplantı yapan Karzai, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Karzai, Savunma Bakanı Fehim’in önerisiyle General Dostum’un Afganistan Savunma Bakan Yardımcısı olarak atandığını, kendisi ve Fehim tarafından imzalanan atama yazısının Dostum’a verildiğinisöyledi.     

Hamid Karzai, ayrıca geçen hafta, ABD’nin El Kaide liderlerini taşıdığı gerekçesiyle vurduğu ve 60 kişinin öldüğü konvoyla ilgili araştırmayı sürdürdüklerini, olayla ilgili görüşmeler yaptıklarını açıkladı.

DOSTUM: ATAMA, ULUSAL ORDUNUN KURULMASI ADIMI

Savunma Bakan Yardımcılığı’na atanan Özbek General Raşid Dostum, yeni görevi için teşekkür ederken, bu atama Afganistan’da ulusal ordunun kurulması adımı olarak değerlendirildi.

Karzai, Fehim ve Dostum, bugün Kabil’de yaptıkları toplantının ardından, birlikte toplantı salonundan çıkarak açıklamalarda bulundular.

Dostum, burada yaptığı açıklamada, yeni görevinden memnuniyet duyduğunu belirterek, ‘‘Beni yardımcısı olarak seçtiği için General Fehim’e teşekkür ederim’’ dedi.

Fehim’in bu atamanın yıllardır savaşan rakip grupların hakim olduğu Afganistan’da ulusal bir ordunun kurulmasına işaret ettiği düşüncesine katılan Dostum, Bonn’da BM desteğiyle yapılan toplantılarda yeniden bir ordunun kurulmasına karar verildiğini hatırlattı.

Dostum, bu ay başında Bonn’daki müzakerelerle belirlenen geçici yönetimi önce dengesiz görev dağılımı nedeniyle boykot edeceğini açıklamış, daha sonra bu tavrını değiştirmişti. 

DOSTUM, YENİ GÖREVİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ  
   
Afganistan`da Savunma Bakanı Muhammed Fehim`in önerisiyle Başbakan Hamid Karzai tarafından Savunma Bakan Yardımcılığı`na atanan Özbek General Raşid Dostum, yeni görevi için teşekkür ederken, bu atama Afganistan`da ulusal ordunun kurulması adımı olarak değerlendirildi.  

Karzai, Fehim ve Dostum, bugün Kabil`de yaptıkları toplantının ardından, birlikte toplantı salonundan çıkarak açıklamalarda bulundular.  

Dostum, burada yaptığı açıklamada, yeni görevinden memnuniyet duyduğunu belirterek, ``Beni yardımcısı olarak seçtiği için General Fehim`e teşekkür ederim`` dedi.  

Fehim`in bu atamanın yıllardır savaşan rakip grupların hakim olduğu Afganistan`da ulusal bir ordunun kurulmasına işaret ettiği düşüncesine katılan Dostum, Bonn`da BM desteğiyle yapılan toplantılarda yeniden bir ordunun kurulmasına karar verildiğini hatırlattı.  

Dostum, bu ay başında Bonn`daki müzakerelerle belirlenen geçici yönetimi önce dengesiz görev dağılımı nedeniyle boykot edeceğini açıklamış, daha sonra bu tavrını değiştirmişti. Karzai de, daha önce Dostum`u bu göreve atadıklarını duyurmuştu.

EL KAİDE HALA TEHLİKE
 

Dostum ayrıca, Taliban ve El Kaide’nin büyük tehlike olmaya devam ettiğini de söyledi.

AFP’ye demeç veren Dostum, ‘‘Afganistan’ın kuzeyinde Taliban ve El Kaide kuvvetleri yok edildi, ama öteki bölgelerde sadece şekil değiştirdiler. Özellikle Kandahar ve Celalabad bölgelerinde tehlike hala büyük’’ dedi.

Binlerce milisin dağlarda iz sürmeye devam etmesine rağmen Taliban ve El Kaide ile mücadelenin sona ermediğini söyleyen Dostum, adamlarını kuzeyden güneye kaydırmaya hazır olduğunu belirtti. Dostum,emrindeki yaklaşık 50 bin milisin, müstakbel ulusal orduya katılmasını arzu ettiğini de kaydetti.

Dostum, Afganistan’da barış ve huzur sağlandıktan sonra siyasete atılabileceğini de söyledi.

General Dostum, bu demeci geçici başkan Hamid Karzai ile görüşmeden önce verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle