GeriDünya Dostluk ve Barış rallisi sona erdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dostluk ve Barış rallisi sona erdi

Dostluk ve Barış rallisi sona erdi

Dünyanın en renkli ralli organizasyonlarından biri olarak kabul edilen ve bu yıl 12’ncisi düzenlenen Allgaeu Orient Rallye - Dostluk ve Barış Rallisi sona erdi.

ALMANYA’nın Allgaeu bölgesinden başlayan, Ürdün’de sona eren ralliye bu yıl 11 ülkeden 280 yarışmacı 140 araçla katıldı. Türkiye’nin AB Bakanlığı himayesinde, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları’nın desteğiyle düzenlenen ‘12. Allgaeu Orient Rallye - Dostluk ve Barış Rallisi’ 7-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. Almanya’nın Allgaeu Bölgesi’nde yer alan Oberstaufen kasabasından start alan araçlar, Ürdün’de son bulan keyifli bir rotada mücadele ettiler.

Dostluk ve Barış rallisi sona erdi

ORGANİZASYONUN EN ÖNEMLİ AYAĞI TÜRKİYE

TÜVTÜRK’ün altı yıldır desteklediği organizasyonun büyük bir bölümü Türkiye’de gerçekleşti. Balkanlar üzerinden gelerek, İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda toplanan yarışmacılar, 12 Mayıs Cuma günü Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen ve İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep ile Nürnberg Başkonsolosu Yavuz Kül’ün katıldığı törenle Türkiye etabına başladılar. Takımlar İstanbul’dan sonra, Kastamonu, Ankara, Balıkesir, Uşak, Dalyan, Antalya ve Mersin güzergahlarını izlediler ve Türkiye finali 21 Mayıs’ta gerçekleşti.

Dostluk ve Barış rallisi sona erdi

ZAMAN YA DA HIZ ÖNEMLİ DEĞİL

Kurallara göre, değeri 1.111 euronun altında olan eski araçların katılabildiği rallide, takımların güzergâh boyunca otoyola çıkmalarına izin verilmiyor. Zaman ya da hıza dayalı bir mücadelenin olmadığı Dostluk ve Barış Rallisi’nde yarışmacılar rota üzerinde belirlenen sosyal ödevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Rallide bu ödevleri en başarılı yerine getiren takım birinciliği elde ederken, diğer tüm takımlar ikinci ilan ediliyor.
Ralli süresince yol, hava, şartları ve rakipleriyle mücadele eden yarışmacılar, start alanında kendilerine teslim edilen bayrakları, belirtilen yol ve güzergahlardaki istasyonlara teslim etme karşılığında bir sertifika aldılar. Sertifika alan her takım için bir fidan dikimi gerçekleştirecek.

Dostluk ve Barış rallisi sona erdi

HEPSİ 20 YAŞIN ÜSTÜNDE

Altı yıldır Allgaeu Orient Dostluk ve Barış Rallisi’ne sponsor olduklarını belirten TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, şunları söyledi: “Her ne kadar dünyanın en eğlenceli rallilerinden biri olarak adlandırılsa da, otomobillerin özellikleri ve geçtiği parkurlar olarak değerlendirdiğinizde yüksek düzeyde dayanıklılık isteyen bir yarış. Ralli genelindeki araçların hepsi 20 yaşın üzerinde. Ancak modelleri ve yaşları ne olursa olsun, bakımlı ve muayenesi tam araçların, kusursuz bir şekilde, 11 bin kilometre yapabildiğini görüyoruz. Böyle güzel bir organizasyona destek vermemizin amacı, araç muayenesinin ve bakımının önemini anlatmakla birlikte ralliye katılan yarışmacılara ülkemizi ve güzelliklerini tanıtmak ve çocukların hayallerine kavuşmasına da katkıda bulunmak.”

Dostluk ve Barış rallisi sona erdi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle