GeriDünya Dostları Veysel’i Hollanda’da hatırladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dostları Veysel’i Hollanda’da hatırladı

Dostları Veysel’i Hollanda’da hatırladı

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsünce, Hollanda Sivaslılar Platformu ve Türkevi’nin desteğiyle Aşık Veysel’i anma programı düzenledi.

AMSTERDAM Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Fatih Okumuş, ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ adlı programın açılışında yaptığı konuşmada, Aşık Veysel’in Hollanda’da yeterince tanıtılmadığını söyledi. Aşık Veysel’in hayatını anlatan ve deyişlerinin yer aldığı bir kitap çıkarmayı hedeflediklerini belirten Okumuş, “Ozanlarımızın yanı sıra Mevlana gibi diğer değerlerimizi de unutmamak için yılda en az iki program organize edeceğiz” dedi.

Dostları Veysel’i Hollanda’da hatırladı

Amsterdam Başkonsolosu Tolga Orkun da Amsterdam Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür ederek, “Aşık Veysel, diğer ozanlarımız gibi felsefi görüşlerimizi ve birikimlerimizi müziğiyle yansıtan birisidir. Onun gibi değerleri anarak yaşatabiliriz ve onları ne kadar yaşatabilirsek kendimizi daha da iyi tanıyabiliriz” diye konuştu.
Müzikolog Emine Bostancıl, Aşık Veysel’in aşıklık geleneğiyle ilgili bir sunum yaptı.
Hollandalıların da katıldığı program, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçılarından Sait Döşkaya ve Cafer Üvenç’in seslendirdikleri Aşık Veysel türküleriyle sona erdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle