Dünya Dost başa düşman ayağa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dost başa düşman ayağa

Dost başa düşman ayağa

İşte son moda yüksek topuklar. Giymek cesaret istiyor. Ve bakınız nelere maloluyor.

Yüksek topuklar

Kadınları daha uzun boylu, daha güzel, daha ince göstriyor. Ama gün geçtikçe bu topukların yüksekliği artıyor. Bunları giymek cesaret istiyor. Ne var ki güzel görünmek ve modaya ayak uydurmak için pek çok kadın risk alıyor.

Güzel ama tehlikeli olan bu ayakkabılar konusunda uzmanlar uyarıyor: Sırf yüksek topuklar yüzünden her yıl binlerce kadın, doktora gitmek zorunda kalıyor. En sık rastlanan rahatsızlık, ayak deformasyonu. Bu yüzden ameliyata bile başvuruluyor.

Bilek burkulmaları ise başlı başına olay yaratıyor. Yüksek topuklar pek çok kez yaralanmalara da neden oluyor.

Nasırlar ve tırnak zedelenmeleri de giderek daha çok kadının ayak sağlığını tehdit ediyor.

AMELİYAT VE TEDAVİ MASRAFI 65.5 MİLYON YTL

İngiltere'de yapılan araştırmanın sonucunda tamamen yüksek topuklu ayakkabı kullanımına bağlı sağlık sorunlarına kadınların, yılda 29 milyon sterlin (yaklaşık 65.5 milyon YTL) harcadığı ortaya çıktı. Ameliyat ve tedavilerin işte böylesine yüksek bir maliyeti ortaya çıkıyor.

Buna bağlı olarak kadınlarda iş kaybını da gözönünde tutmak gerektiğini belirten uzmanlar "Yüksek topuklu ayakkabılar uğruna kadınlar belli bir yaştan sonra deforme olan ayakları yüzünden büyük zorluklar çekiyor. Bunu önlemenin tek yolu, ortalama topuklu ayakkabıları tercih etmek" diye uyarıyor.

Ama 2009 modası topuk yüksekliğini iyice artırmış görünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle