GeriDünya Dört gerçek, bir kurusıkı mermi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dört gerçek, bir kurusıkı mermi

Dört gerçek, bir kurusıkı mermi
refid:15063260 ilişkili resim dosyası

Kurşuna dizilerek idam edilmeyi seçen Ronnie Lee Gardner, tam 25 yıl boyunca infazını bekledi. Gardner bu sabaha karşı 5 kişilik idam mangası tarafından vurularak öldürüldü. Ancak infaz görevlilerine verilen tüfeklerden birinde kurusıkı mermi bulunuyordu. Hangi tüfekte kurusıkı mermi olduğunu bilmeyen görevliler, böylece ileride vicdan azabı çekmeleri halinde, "Onu ben öldürmedim" diyerek, kendilerini teskin etme imkanı bulabilecekler.

İDAM MANGASI TARAFINDAN İNFAZ EDİLDİ / FOTO GALERİ

VİETNAM İDAM MANGASI YÖNTEMİNİ KALDIRDI

ABD'de 14 yıl aradan sonra ilk kez ölüm cezaları için idam mangası kullanıldı. Ronnie Lee Gardner isimli mahkum, 5 kişilik infaz mangası tarafından vurularak öldürülürken, kullanılan tüfeklerden birine insanî bir sebepten ötürü kurusıkı mermi konuldu.

Utah Eyalet Hapishanesi'nde gerçekleştirilen infazda, 25 yıldır idam edilmeyi bekleyen 49 yaşındaki Gardner beş infaz görevlisi tarafından kalbine nişan alınarak vurularak öldürüldü.   

Gardner, 1984'te bir silahlı saldırıda bir kişiyi öldürmekten ertesi yıl yargılandığı sırada, mahkemeden kaçmak isterken bir avukatı öldürmekten idam cezasına çarptırılmıştı.

Gardner'ın, idam mangası tarafından vurulmayı, bu yöntemle infazın 2004'te Utah'ta yasaklanmasından önce seçtiği bildirildi.

ABD'de en son 1996 yılında kullanılan bu infaz yönteminin Gardner'dan sonra bir daha uygulanmaması bekleniyor.

Bu tür infaza karşı çıkanlar, bunun Vahşi Batı'dan kalma bir yöntem olduğunu ve yasaklanması gerektiğini söylüyor.

4 GERÇEK, 1 KURUSIKI MERMİ

Gardner'i infaz eden mangaya verilen dört tüfeğe gerçek, birine de kurusıkı mermi konuldu. Böylece infazcılardan hiçbiri Gardner'ı kendisinin öldürdüğüne kesin olarak emin olamayacak ve vicdan azabı çekmeleri durumunda kendilerini teskin etme imkanı bulacaklar.

İnfaz sırasında Gardner'ın başına çuval geçirildi ve göğsündeki bir hedefle metal bir sandalyeye oturtuldu. Gardner, son bir sözü olup olmadığı sorusuna, "Hayır. Yok" diye cevap verdi ve ardından infaz mangası tarafından vurularak öldürüldü. İnfazda kullanılan dört gerçek kurşunun Gardner'ın bilincini anında yitirmesine neden olacağı belirtiliyordu.

Gardner'ın infazını, aralarında öldürdüğü kişilerin ailelerinin de bulunduğu yaklaşık 20 kişi kurşun geçirmez camın ardından izledi.

Gardner'ın akrabaları ve arkadaşları infaz öncesinde Salt Lake City'deki hapishanenin dışında mumlar yaktılar, infaz sonrasında da gökyüzüne balonlar bıraktılar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle