Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dönmeye gücü yetmedi

  Hürriyet Haber
  11.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yoğun kar ve sis nedeniyle Urumiye’ye inişte çakılan İran Havayolları uçağında can veren 77 kişiden birinin de Türk olduğu iddia edildi. Bu konuda isim açıklanmazken, yetkililer pilotun ilk denemesinde alana inemeyince Tahran’a dönmeye çalıştığını, ancak 8 kilometre uzakta düştüğünü açıkladılar.İRAN’da başkent Tahran ile Türkiye sınırındaki Urumiye kenti arasında sefer yaparken kötü hava şartları nedeniyle düşen yolcu uçağı içinde bir Türk vatandaşının da bulunduğu iddia edildi. İran’ın Mehr haber ajansı, 11 kişilik mürettebat dışındaki 94 yolcu arasında bir Türk ile 2 Iraklı’nın bulunduğunu duyurdu. Ajans, ölen 77 kişi arasında bulunan Türk vatandaşının kimliği ya da akıbeti hakkında bilgi vermedi.Urumiye havaalanına önceki gün inişe geçtiği sırada yoğun kar yağışı ve sis nedeniyle yere çakılan Boeing 727 tipi yolcu uçağı, oldukça eski ve bakımsızdı. 1974’te ikinci el olarak alınan uçak, İran’ın elindeki Batı üretimi az sayıdaki yolcu uçağından biri.Üç gü

  OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  İŞTE OLAY YERİNDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV 

  İRAN’da başkent Tahran ile Türkiye sınırındaki Urumiye kenti arasında sefer yaparken kötü hava şartları nedeniyle düşen yolcu uçağı içinde bir Türk vatandaşının da bulunduğu iddia edildi. İran’ın Mehr haber ajansı, 11 kişilik mürettebat dışındaki 94 yolcu arasında bir Türk ile 2 Iraklı’nın bulunduğunu duyurdu. Ajans, ölen 77 kişi arasında bulunan Türk vatandaşının kimliği ya da akıbeti hakkında bilgi vermedi.
  Urumiye havaalanına önceki gün inişe geçtiği sırada yoğun kar yağışı ve sis nedeniyle yere çakılan Boeing 727 tipi yolcu uçağı, oldukça eski ve bakımsızdı. 1974’te ikinci el olarak alınan uçak, İran’ın elindeki Batı üretimi az sayıdaki yolcu uçağından biri.
  Üç gün yas
  İran televizyonu, bir çok parçaya ayrılan ve kara saplanan yolcu uçağının görüntülerini yayınladı. Ulaştırma Bakanlığı’nın kurduğu kriz masasının yetkilisi Ahmet Macidi, kayıp bir yolcunun uçaktan çok uzak bir noktada bulunduğunu belirterek, “Kaza anında uçaktan fırlamış. Yaralı kurtardık, Allah’tan uçak alev almadı, yoksa kurtulan olması çok güçtü. İlk verilere göre pilot havaalanına inemeyince Tahran’a dönmeyi denemiş, ancak havaalanına 8 kilometre mesafede yere çakılmış” dedi.
  Ulaştırma Bakanı Hamid Behbahani ise, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın soruşturma başlattığını ve ülkede 3 günlük yas ilan ettiğini açıkladı.

  İran filosunu ambargo vurdu

  İRAN Havayolları, ABD başta Batılı ülkelerin ambargosu nedeniyle eski bir filoya sahip ve yedek parça sıkıntısı çekiyor. İran’ın yakın tarihindeki uçak faciaları şöyle:
  - 2003: devrim muhafızlarını taşıyan uçak düştü 302 kişi öldü.
  - 2005: Lockheed üretimi kargo uçağı, Tahran’ın dışında bir apartmana çarptı, 108 kişi öldü.
  - 2006: Devrim muhafızları taşıyan küçük askeri uçak Tahran havaalanında kalkışta düştü, 39 kişi öldü.
  - 2009: Sovyetler Birliği döneminden kalan Tupolev tipi uçak havada alev aldı, Tahran yakınlarında düştü, 168 kişi öldü.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı