Dünya Haberleri

  ‘Döner yasağı’ da AB efsanesi sayıldı

  Güven ÖZALP / BRÜKSEL
  24.12.2017 - 23:16 | Son Güncelleme:

  AB, hakkında en fazla abartılmış ya da tamamen uydurma haberler yapılan kurumlardan biri. Bu tür uydurma haberlerin dallanıp budaklanmış haline ise Brüksel jargonunda ‘AB efsanesi’ deniliyor.

  İşte AB Komisyonu’nun ‘2017 efsaneleri’ listesi:

  AB döneri yasaklayacak: Konu özellikle Almanya’daki Hıristiyan Demokrat siyasiler tarafından yoğun şekilde manipüle edildi. Aslında yasaklanmak istenen döner satışı değil, dondurulmuş dönerde katkı maddesi olarak fosfat kullanılmasıydı. Ancak yasak çıkmadı.

  Boyama kalemleri yasaklanacak: AB’nin yapmak istediği, sağlık gerekçeleriyle izin verilen kurşun oranının limitini aşağıya çekmekti.

  İngilizlere daha ağır trafik cezası kesilecek: İddiaya göre AB ülkeleri, aşırı hız yaptığı belirlenen İngiliz sürücülere kendi vatandaşlarından daha ağır trafik cezası kesecekti. Olayın aslı ise AB’nin 2015’te aldığı kararlar çerçevesinde kendi ülkesi dışında bir AB ülkesinde trafik ihlali yapan sürücülere de ceza kesilebilecek olmasıydı.

  Patates kızartmaları yasaklanıyor: Yasak yoktu, AB kanser riski oluşturan akrilamidin oranını düşürme amaçlı bazı önlemler önermişti.

  Büyük bira bardakları yasadışı oluyor: Özellikle Almanya’nın Bavyera bölgesinde konu günlerce tartışıldı. Öyle bir yasa yoktu. 

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı