Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dondurma davası, AİHM’ye gidiyor

  Hürriyet Haber
  12.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Remy Martinot adlı Fransız, anne ve babasının naaşlarını şatosundaki derin dondurucuda saklamaya devam etmek için AİHM’ye başvuruyor.

  FRANSA’da yüksek mahkeme 1984 yılında ölen annesi ile 2002 yılında ölen babasını şatolarındaki derin dondurucuda eksi 65 derecede muhafaza eden adama, ebeveynini defnetmesi ya da krematoryumda yakması yolunda talimat verdi. Ancak anne ve babasının son arzusunu yerine getirdiğini savunan Remy Martinot-Leroy, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitmeye hazırlanıyor.

  2002 yılında ölen Dr Raymond Martinot, gelecekte sağlanacak tıbbi gelişmeler ışığında vücudu dondurularak saklanan kişilerin diriltilip hastalıklarına çare bulunabileceğini iddia ediyordu. Bu nedenle 1984 yılında 49 yaşında ölen eşi Monique’den sonra kendi naaşının da dondurulmasını vasiyet etmişti. Yıllarca süren hukuk kavgasının ardından Conseil d’Etat, Martinot-Leroy’un ebeveynini klasik bir şekilde son yolculuğa uğurlaması gerektiğine karar verdi. Mahkeme, naaşının nasıl bir muameleye tabi tutulacağıyla ilgili kararın bireysel bir hak olduğunu kabul ederken, ancak bu hakkın uygulanması sırasında diğer kişilerin haklarının ihlal edilemeyeceğine karar verdi. Bu durumda dondurulmuş cesetlerin çevre sağlığı için bir zarar oluşturulabileceği belirtildi.

  Martinot-Leroy’nun avukatı Alain Fouquet, müvekkilinin mahkeme kararını AİHM’ye götürmeye niyetlendiğini bildirdi. Şatodaki dondurulmuş cesetlerin nasıl olup da çevreye zarar verdiğini anlayamadığını belirten Martinot-Leroy, "Dünya değişiyor. Her medeniyet ölülerine kendi metotlarına göre muamele etmiştir. Biz buzdolabını icat eden bir uygarlığız. Niye bu tekniklerden yararlanmayalım" dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı