GeriDünya Domuz gribi kapımıza dayandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  125
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Domuz gribi kapımıza dayandı

Domuz gribi kapımıza dayandı
refid:11528104 ilişkili resim dosyası

ABD ve Avrupa’ya sıçrayan Meksika kökenli domuz gribi paniği büyüyor. Meksika'da ölü sayısı 152'ye çıktı. Dünya Sağlık Örgütü alarm seviyesini 4'e çıkardı. İsviçre'de trenle taşınan virüs konteyneri patladı, ülkede panik başladı.

DÜNYADAN KARANTİNA FOTOĞRAFLARI

SALGIN ÜLKEYİ FELÇ ETTİ

Domuz gribi Meksika'da 152 can aldı. Diğer ülkelrde görülen vakalarda henüz ölüm açıklanmadı. 

ABD Başkanı Barack Obama’nın Meksika ziyareti sırasında el sıkıştığı arkeoloji uzmanının birkaç gün sonra grip benzeri semptonlardan ölmesi üzerine ’grip yoksa biyolojik silah mı’ diye komplo teorilerinin üretilmesine yol açtı. 

İŞTE RAKAMLARLA SON DURUM

ÜLKELER

ÖLÜ SAYISI

KESİNLEŞEN VAKA

ŞÜPHELİ VAKA

MEKSİKA

152

18

1600

ABD

0

51

0

KANADA

0

6

0

İSPANYA

0

1

26

AVUSTRALYA

0

0

19

Y. ZELLANDA

0

0

10

İSVEÇ

0

0

5

İNGİLTERE

0

2

0

ALMANYA

0

0

3

İSRAİL

0

0

2

FRANSA

0

0

4

NORVEÇ

0

0

1

G. KORE

0

0

1

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, ALARM DÜZEYİNİ 4. EVREYE ÇIKARDI

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribini 1 ila 6 arasında derecelendirdiği salgın evreleri sıralamasında alarm düzeyini 3. evreden 4. evreye çıkardı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde saatlerce süren acil toplantının ardından WHO Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, düzenlediği basın toplantısında, ilk olarak alarm düzeyini 3'ten 4'e yükseltme kararının alındığını söyledi.

Fukuda, virüsün kimi ülkelere de yayılmış olması nedeniyle domuz gribinin kontrol altına alınamayabileceğini bildirdi.WHO ayrıca, gribin yayılmasını durdurmak için sınırların kapatılması tavsiyesinde bulunmadığını, henüz yolculuk kısıtlamalarının gerekli olmadığını açıkladı.

Örgütün alarm düzeyini 4. evreye çıkarması, hastalığın en az bir ülkede insandan insana geçtiği anlamına geliyor.

İSVİÇRE'DE TRENLE TAŞINAN VİRÜS KONTEYNERİ PATLADI

Zürih'te toplanan domuz gribi numunelerinin, Cenevre'deki İsviçre Ulusal Salgın Merkezi'nde incelenmeleri için yerleştirildikleri konteyner, trenle nakliyesi sırasında patladı. 61 yolcunun da bulunduğu trende "virüs konteynerinin" patlamasıyla 2 kişi hafif yaralandı. Zürih-Cenevre hattında bekletilen trenin etrafında sıkı güvenlik önlemleri alındı. Tren ancak birkaç saat sonra yola devam edebildi.

Patlamada yaralanan 2 kişiye virüsün bulaşıp bulaşmadığı açıklanmadı. Patlamanın, konteynere yerleştirilen kuru buz basıncında bir artıştan kaynaklandığı belirtildi. Ancak olay tüm ülkede panik yarattı.


SALGIN OLURSA 7.5 MİLYON KİŞİ ÖLECEK

Semptomları nedir?

İnsan gribiyle aynı belirtiler, yani öksürük, ani ateş, başağrısı, kas ağrıları şeklinde başlar. Ağır olanlarında zatürre, çoklu organ yetersizliği ve ölüme kadar gidebilir.

Tedavi edilebilir mi?

Meksika ve ABD’deki hastaları Tamiflu ve Relenza adlı antibiyotiklerin şu ana kadar başarıyla tedavi ettikleri görüldü.

Salgın ne kadar kötü olabilir?

Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında bir salgının başgöstermesi halinde iyimser tahminle 7.5 milyon kişinin ölebileceğine dikkat çekiyor.

Hastalık domuz etinden mi geçiyor? Et 70 derecenin üzerinde sıcaklıkta pişirilince virüs ölüyor. Hastalık insandan insana solunum yoluyla geçiyor.

Hastalık yayılıyor

Domuz gribi salgınının merkezi Meksika’da vaka sayısı 1614’e çıktı. Bu hastalıktan öldüğüne inanılanların sayısı ise 149’u buldu. ABD’de domuz gribi teşhisi konulan 28 hastanın ölüm tehlikesi bulunmadığı açıklandı.

Avrupa’ya sıçradı

Avrupa’da doğrulanan ilk vaka olarak İspanya’ya Meksika’dan dönen 8 şüpheli hastadan birine domuz gribi teşhisi konuldu. İngiltere’de ilk kez 2 domuz gribi vakası belirlendi. Bu kişiler Glasgow yakınındaki Airdrie’deki hastanede karantina altında tedaviye alındı.

Meksika tecridi

Dünyanın birçok ülkesi vatandaşlarını Meksika’ya gitmemeleri konusunda uyarıyor. İtalya Sağlık Bakanlığı, "Meksika’ya gitmeyin, zorunlu değilse ABD’ye de gitmeyin" diyence, binlerce rezervasyon iptal edildi. Çin ve Sırbistan, Amerika ülkelerinden domuz alımını durdurdu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle