GeriDünya Domodedovo saldırganının kardeşleri tutuklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Domodedovo saldırganının kardeşleri tutuklandı

Moskova'daki Domodedovo Havaalanı'nda 36 kişinin ölümüne, 100'den fazla kişinin yaralanmasına yol açan bombalı intihar saldırısını düzenleyen 20 yaşındaki saldırgan Magomed Evloev'in erkek ve kız kardeşi tutuklandığı bildirildi.

Saldırı ile ilgili soruşturmaya yakın bir kaynağın ifadesini aktaran Rus Interfax ajansı, Kafkas kökenli saldırganın erkek ve kız kardeşinin saldırının hazırlanmasında rol aldıkları şüphesiyle gözaltına alındıklarını daha sonra da bir mahkemenin tutuklanmalarına karar verdiğini belirtti.

Interfax, başka bir kaynağa dayanarak verdiği bilgide, Rus makamlarının, İnguş asıllı Magomed'e yardım etmiş olan Adam Ganijev ve Islam Evloev adlı iki kişiyi daha aradığını kaydetti.

Interfax, Rus kuvvetlerine yakın bir kaynağın ifadesine dayanarak verdiği haberde, Magomed'in iki suç ortağının, Çeçenistan'a komşu İnguş Cumhuriyeti'nde bulunduğuna dair bilgiler üzerine, Rus güçlerinin bu Cumhuriyet'e operasyon düzenlediğini duyurdu.

Rus makamlarınca açıklanmayan saldırganın kimliği, Rus medyası tarafından açıklanmıştı. Basında çıkan haberlere göre, Magomed Evloev, mevsimlik bir işte çalışacağını söyleyip, İnguş Cumhuriyetindeki Ali-Iourt köyünden ayrılmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştı.

Kavkazcenter.com. adlı internet sitesinde yayımlanan bir videoda konuşan Kafkasya Emirliği adlı ayrılıkçı Çeçen grubunun lideri Dokku Umarov, Domodedovo Havaalanı'na düzenlenen bombalı saldırıyı üstlenmiş ve saldırının kendi emri üzerine düzenlendiğini belirtmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle