Dünya Haberleri

DÜNYA

  Doktorlar 'sağlıklı' dedi, 5 saat sonra kardeşini bıçakladı

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  18.01.2011 - 17:53 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de mahkeme dün akıl almaz bir sağlık skandalını gözler önüne seren bir davayı görüştü. Şubat ayında 21 yaşındaki paranoid şizofren Daniel Taylor, sağlık görevlilerinin kendisine “çok sağlıklı, hiçbir sorunu yok” raporunu vermesinden birkaç saat sonra dokuz yaşındaki kardeşini bıçaklayarak öldürdü.

  West Yorkshire’ın Bradford kasabasında geçen yıl Şubat ayında yaşanan olayda Taylor, elindeki 22 santimetrelik mutfak bıçağıyla ablasının evine gitmiş, 9 yaşındaki erkek kardeşi Jack’e saldırarak çocuğu ağır yaralamıştı. Ağabeyinin sayısız bıçak darbeleriyle yaralanan küçük çocuk kurtarılamamıştı.

   

  Bu olaydan beş saat önce, kamu hizmetinde çalışan psikiyatrik görevliler Taylor’ı evinde ziyaret etmiş, “hiçbir sorun olmadığı” raporunu vererek ayrılmıştı.

   

  Dün yapılan duruşmada yargıç,  Taylor’ın süresiz olarak Nottinghamshire’da bulunan Rampton Özel Hastanesi’nde yüksek güvenlik önlemleri altında tutulmasına karar verdi.

  Bir önceki duruşmada Taylor, zihinsel kapasitesinin azalmasına bağlı olarak kasıtsız adam öldürme suçunu kabul etmişti.

   

  Mahkemeye etrafı korumalarla çevrili halde gelen ve duruşma sırasında soğukkanlı bir biçimde yerinde oturan Taylor, hastalığı ve kardeşine saldırmasıyla ilgili ifadeler sunulurken en ufak bir duygu belirtisi göstermedi.

   

  Tanıklar Taylor’ın küçüklüğünde Jack’e çok düşkün olduğunu ve kardeşini çok sevdiğini hatırlattı. Ancak Savcı Simon Bourne-Arton, Taylor’a birkaç yıl önce paranoid şizofren teşhisi konduğunu, dahası genç adamın uyuşturucu ve alkol kullanımıyla ilgili sorunları olduğunu söyledi.

   

  Taylor Mayıs-Ağustos 2009 tarihleri arasında Bradford’da bulunan Lynfield Mount Hastanesi’nde kontrol altında tutuldu. Hastaneden taburcu edildikten sonra da kamu hizmetinde çalışan psikiyatrların denetimindeydi.

   

  Ancak mahkemede ifade veren tanıklar Taylor’ın çoğu zaman ilaçlarını almadığını ve durumunun kötüye gittiğini söyledi. Savcı Bourne-Arton, Taylor’ın bazı sesler duyduğunu ve ailesini tehdit etmeye başladığını anlattı.

   

  Saldırıdan bir gün önce Taylor’ın annesi, oğlunun sağlık durumundan duyduğu endişenin doruğa çıkmasıyla aile psikiyatrlarla bağlantı kurmaya çalıştı. Taylor’ın annesi ayrıca oğlunun kendisine verilen yardım parasının tamamını uyuşturucuya harcadığından endişe ettiğini söyledi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı