Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dok grevi sarsıyor

  Hürriyet Haber
  20.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avustralya’daki bütün sendikalar ve halk da liman işçilerinin grevine destek verirken, Amerika'nın büyük sendikalarından biri dok işçilerine destek olmak için Avustralya ürünlerini boykot etme kararı aldı.

  Avustralya'da 1400 sendikalı dok işçisinin işlerinden atılmalarıyla start alan işçi eylemleri ülke ekonomisini baltalamaya başladı. Sendikalı işçilerin bloke ettiği limanlarda 130 milyon dolarlık mal birikti. İthalat ve ihracatı deniz sevkiyatına bağlı olan Avustralya ekonomisi durmanın eşiğinde.

  Avustralya'nın Victoria eyaletinin Başbakanı Jeff Kennett ise eylemin sürmesi halinde sadece bu eyalette ‘yüzbinlerce kişinin’ işsiz kalabileceği uyarısında bulundu. Victoria ve New South Wales eyaletinde limandan mal çekilemediği için 1500 mezbaha işçisinin işsiz kaldığı açıklandı.

  Melbourne'daki Toyoto fabrikası da az daha kapatılacaktı. Yedek parça sevkiyatının sendikasız bir limandan yapılması 2500 Toyota işçisinin ekmeğini kurtardı. Güney Koreli otomobil üreticisi Kia da dok grevinden olumsuz etkilendi. 19.5 milyon dolarlık otomobil ve yedek parçanın doklarda beklediği bildiriliyor.

  Eylemin Patrick Şirketi'nin rakibi P & O'ya da sıçraması halinde Avustralya'nın 2.3 milyar dolarlık yün ihracatının da tehlikeye gireceği belirtiliyor. Kömür ve altından sonra yün, ihracatta üçüncü sırada yer alıyor.

  Dok grevi, şarap üreticilerini de karamsarlığa sevkediyor. Orlando Wyndham Şarapçılık Grubu'nun ihracat direktörü Carey Weston, yaz aylarında Avrupa'da şarap talebinin arttığına işaret ederek, durumun 487 milyon dolarlık şarap ihracatında felaket sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor.

  Otomobil, yün, pamuk, şarap, hayvancılık ve et sektörü işçi eylemlerinin bir an önce sona ermesini ümit ederken, taraflar eylemin aylarca sürebileceği işaretini veriyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı