GeriDünya DOĞARKEN KORKAR MI İNSAN BURADA KORKAR
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DOĞARKEN KORKAR MI İNSAN BURADA KORKAR

DOĞARKEN KORKAR MI İNSAN BURADA KORKAR
refid:27039590-spot ilişkili resim dosyası

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden bebeklerin sayısı her geçen gün artarken, Filistinliler bir yandan da dünyaya yeni gelen bebeklerinin doğumunu kutluyorlar. Yeni doğan yedi bebekten birinin yüzündeki ifade ise akıllara minik Filistinli'nin korkuyla bakan gözlerinin yaşamı boyunca nelere tanıklık edeceği sorusunu getiriyor.

İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de evlerini terk eden Filistinliler, sığındıkları okulda yedi bebeğin dünyaya gelişini kutladı.

Filistin geleneklerine göre, bebeğin doğumundan bir hafta sonra yakınları davet edilerek kutlama programı düzenleniyor. Burada büyükannesi bebeği misafirler arasında dolaştırırken şarkı ve türküler söyleniyor. İsrail saldırıları altında her an ölümle karşı karşıya kalan Filistinliler, buna rağmen söz konusu adetlerini uygulamaya çalışıyor.

Gazze'nin doğusunda BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) bağlı Zeytune okulunda dünyaya gelen 7 bebek, büyük acılara maruz kalan Filistinlileri sevindirdi. Okulda kalan aileler bu çerçevede bebekler için kutlama düzenledi. Bir masaya dizilen 7 bebeğin etrafında ellerindeki mumlarla dönen çocuklar, şarkılar söyledi.

İsrail saldırılarının gölgesinde dünyaya gelen ve "Ahmed'" adını verdiği çocuğunun görüntüsünü çeken İman es-Sersavi, "Büyüdüğünde bu görüntüleri izleyecek ve ne olduğunu sorduğunda ona İsrail'in saldırıları altında doğduğunu, bu saldırılarda evimizin yıkıldığını ancak bütün acılarımıza rağmen doğumunu kutladığımız anlatacağım" dedi.

UNRWA yetkilileri de okulda düzenlenen etkinlikte, bebeklerin annelerine çeşitli hediyeler dağıttı.

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü bir ay içerisinde Gazze'de yaklaşık 5 bin çocuğun dünyaya geldiği belirtiliyor.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da yürütülen müzakereler çerçevesinde son olarak varılan beş günlük geçici ateşkes kararı, önceki gün 24 saat daha uzatılmış ancak İsrail'in Gazze'den roket atıldığını ileri sürerek yeniden saldırılara başlaması üzerine ateşkes son ermişti. Hamas ise İsrail'in iddialarını yalanlamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle