GeriDünya Doğal afetlerde 25 bin kişi öldü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğal afetlerde 25 bin kişi öldü

Geride bıraktığımız 2001 yılı, ekonomik kriz, terör ve savaşların yanı sıra doğal afetler yılı olarak da tarihe geçti. Dünya çapında doğal afetlerden ölenlerin sayısı bir önceki yıla göre ikiye katlandı. 25 bin kişinin ölümüne neden olan doğal felaketler, 36 milyar dolarlık da maddi yıkım meydana getirdi.

Doğal afetlerle ilgili derleme yapan Munich Re Sigorta Şirketi'ne göre 2001 yılı, doğal felaketlerin doruğa çıktığı bir yıl oldu. Şirket rakamlarına göre 2000 yılında doğal afetler sonucu can kaybı 10 bin, ekonomik kayıp ise 30 milyar dolardı. Ancak 2001'de yalnızca ocak ayında Hindistan'da yaşanan depremde 14 bin kişi öldü. Toplam can kaybı ise dehşet verici bir rakam: 25 bin.

Fırtına ve seller, 2001 yılının en çok zarar veren doğal felaketleri oldu. 700 doğal afetin üçte ikisini fırtına ve seller oluşturdu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre Avustralya'daki orman yangınlarının, Brezilya ve Türkiye'deki sellerin, güney Avrupa'daki şiddetli kar yağışının ve Singapur'daki tayfun faciasının iklim değişiklikleriyle yakından ilgisi bulunuyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü'nün istatistiklerine göre 2001, 160 yıldan bu yana kaydedilen en sıcak ikinci yıl oldu. Dünya üzerinde toplam 80 büyük deprem yaşandı ve depremler 9 milyar dolarlık hasara neden oldu. ABD'yi vuran Allison tropik fırtınası ise 6 milyar dolarlık zararla ‘‘tropik fırtına tarihi’’nin en pahalı fırtınası oldu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle