GeriDünya Doğa sevgisini akrilik boya ile dile getirdiler!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğa sevgisini akrilik boya ile dile getirdiler!

Doğa sevgisini akrilik boya ile dile getirdiler!

Bu yıl Avrupa Kültür başkenti unvanını elinde bulunduran Danimarka’nın ikinci büyük kenti Aarhus’ta doğa tahribatına dikkati çekmek amacıyla plaj ve yol arasında kalan çimenlik bölüm pembe ve beyaz akrilik boya ile boyandı.

 

SANAT eserini hazırlayan boyacıların özel giysiler ve kasklar taşıması, kullanılan boyanın zararlı madde olduğunu gözler önüne sererken, sanat eserinin neyi amaçladığı sorgulanmaya başladı. Aros Sanat Müzesi yetkilileri, Alman sanatçı Katharina Grosse tarafından hazırlanan ve ‘The Garden’ adındaki açık hava sergisinin parçası olan boyalı sergi için Aarhus Belediyesi’nden izin alındığını, sergi sonunda gerekli temizliğin yapılacağı ve doğanın zarar görmeyeceğini ifade etti.

KARŞI KAMPANYA BAŞLATILDI

Katharina Grosse tarafından hazırlanan açık hava sanatı insanın doğa ile ilişkisinde doğayı nasıl tahrip ettiğine dikkat çekmeyi amaçlıyor, ancak çevreciler ve Aarhus halkı sanat projesinde kullanılan kimyasal boyaların onarılması imkansız hasar meydana getirdiğini düşünerek sanat eserine karşı kampanya başlattı. Beş bine yakın kişi sosyal medyada paylaşım yaparak sanat eserini ve Aros Sanat Müzesini protesto etti. Açıkhava sanat eserinde önce alt kısma beyaz astar atıldı, ardından üzerine kırmızı boya ile desen oluşturuldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle