GeriDünya Dışişlerinden Makedonya'ya çıkartması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dışişlerinden Makedonya'ya çıkartması

Günübirlik ziyaret için Makedonya'da bulunan Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Traykovski ve Başbakan Lupço Georgievski tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Georgievski, görüşmede Cem'den, Türk asıllı Makedon vatandaşlarının da siyasi diyalog sürecine katılımı konusunu ABD ve AB yetkilileriyle görüşmelerinde ağırlıklı olarak gündeme getirmesini istedi.

Batılıların, diyalog sürecine Türklerin de katılmasını kabul ettikleri takdirde Makedonya'daki diğer grupların da benzer taleplerde bulunmasından çekindiklerini ifade eden Georgievski, Türk asıllı Makedonya vatandaşlarının diyaloğa katılmasını kendilerinin de arzu ettiği mesajını vererek, Cem'den, özellikle ABD ve AB'nin Makedonya temsilcileriyle yapacağı görüşmelerde bu konuyu gündeme getirmesini talep etti. Cem Üsküp'teki temasları çerçevesinde Türk Büyükelçiliği'nde Türk,Arnavut ve Makedon siyasi parti temsilcileriyle temaslarda bulunacak.

   CEM: ANAYASA GEÇMİŞ DÖNEMLERİ ÖZLETMESİN

Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Makedonya'daki siyasi diyalog sürecinde ortaya çıkacak yeni yapılanmanın, 1974 anayasına ve geçmiş dönemlere özlem yaratmayacak kadar gelişmiş olmasını dilediklerini belirtti.

 Günübirlik Makedonya ziyareti çerçevesinde ilk olarak Dışişleri Bakanı İlinka Mitreva ile görüşen Cem, yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeden sonra, Mitreva ile birlikte basın mensuplarına açıklama yaptı.

 Makedonya'daki anayasa çalışmalarını ve bu çalışmalarda Türk asıllı Makedonya vatandaşlarının konumunu yakından takip ettiklerini belirten Cem, diyalog sürecinde tüm etnilerin söz sahibi ve etkin olmalarını dilediklerini kaydetti.

 Mitreva ile ''verimli ve önemli'' görüşmeler yaptığını ifade eden Cem, ''Hepimizin zaman zaman yaşadığı gibi, bugün Makedonya da bazı sıkıntılar yaşıyor. Makedon halkının bu sıkıntıları aşaçağına güveniyoruz'' diye konuştu. Cem, Makedonya'nın egemenlik, bütünlük ve istikrarının Türkiye için ''fevkalade önemli'' olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu doğrultuda Makendoya'ya verdiği desteğin süreceğini söyledi.

 ''Sıkıntıların aşılması doğrultusunda, Makedonya'nın gösterdiği gayreti ve atılan adımları takdirle izlemekteyiz'' diyen Cem, özellikle NATO ve AB'nin ''gayret ve katkılarını'' olumlu bulduklarınıifade etti. Cem, uluslararası toplumun Makedonya'ya ekonomik yardımı konusunda Türkiye'nin özgün bir yaklaşımı olduğunu, ''ekonomik yardımın şarta bağlı olmasını doğru bulmadıklarını'' bildirdi. Cem, ''Burada unutulmaması gereken, ekonomik katkının siyasi diyalogu geliştirici bir boyutu olmasıdır'' dedi.

 Cem, konuşmasının sonunda Makedonya'daki siyasal diyalogun taraflarına şu mesajı verdi: 
 ''Bazı talepleri görmezden gelmek sıkıntıyı büyütür. Bütünü olumsuz etkileyebilir. Aynı şekilde ölçüsüz taleplerde bulunmak da zararlı olabilir ve bütünü zedeleyebilir. Bu iki durum arasında ortak yolu Makedonya hükümetinin, Makedonya halkının bulacağına inanıyoruz.''

MİTREVA TÜRKİYE İLE MAKEDONYA ÖRNEK GÖSTERİLEBİLİR

 Konuşmasına, ''Uluslararası ilişkilerde iki ülke arasında gerçek anlamda dostane ilişkiler mevcutsa, bu ilişkilere Türkiye ve Makedonya örnek gösterilebilir'' diye başlayan Mitreva ise, Makedonya'daki krizin üniter devlet yapısı zedelenmeden çözülmesi çabalarına verdiği destekten ötürü Türkiye'ye teşekkür etti.

 Mitreva, Cem'in kendisine NATO'nun silahsızlanma görevi çerçevesinde Türkiye'nin bir birlik ve katkı yapmaya hazır olduğu mesajını verdiğini söyledi. Makedonya'nın AB ve NATO'ya tam üyelik konusunda kararlı olduğunu kaydeden Mitreva, Türkiye'nin özellikle NATO üyeliği konusunda verdiğidesteğin önemini vurguladı.

 Türkiye'ye iade-i ziyarette bulunacağını belirten Mitreva, Türk asıllı Makedon vatandaşlarının siyasal diyalog sürecine katılımına yönelik bir soruya da şu yanıtı verdi:

 ''Diyalog sürecine Türk partilerinin katılması gerektiği kanaatindeyim. Makedonya'daki Türk asıllı vatandaşlar, Makedonya'nın sadık vatandaşlarıdır ve kanaatimce onların siyasi diyaloga katılmaları diyaloga olumlu yönde katkıda bulunabilir.''


Yorumları Göster
Yorumları Gizle