Dünya Dışişleri Bakanlığı'ndan Almanya'ya sert tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dışişleri Bakanlığı'ndan Almanya'ya sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan Almanya'ya sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından siyasi iltica başvurusu yapan Türk askerlerin başvurularına onay vermesine yayınladığı açıklamayla tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı, FETÖ ile bağlantılı askeri personelin iltica başvurularını kabul eden Almanya'ya sert tepki gösterdi. Dışişleri'nden az önce yapılan açıklamada şöyle denildi :

"15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'yle bağlantılı bazı eski askeri personelin iltica başvurularının Almanya tarafından kabul edilmesini esefle karşılıyoruz.

Darbecilerin FETÖ bağlantılarını gösteren tüm kanıtlar ortadayken, Almanya’nın bu kararı, müttefiklik ruhuyla bağdaşmayan ve ülkelerimiz arasındaki çok boyutlu ilişkileri zedeleyen bir adım teşkil etmektedir.

Alman makamları bu kararla, demokratik ilke ve değerler ile müttefikliğin gereklerini gözardı ederek, darbeci zihniyete müsamaha göstermiş ve kucak açmıştır.

Almanya'nın, ilişkilerimizin köklü niteliğine ve güvenlik ve savunma alanındaki işbirliğimizin ruhuna aykırı olan bu kararını gözden geçirmesini ve ülkemizin, FETÖ dahil dünyanın en tehlikeli terör örgütleriyle eşzamanlı olarak yürütmekte olduğu mücadeleye gereken desteği vermesini bekliyoruz."

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle