GeriDünya Diş macunu çocuk gelişimini olumsuz etkileyebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diş macunu çocuk gelişimini olumsuz etkileyebilir

Diş macunu çocuk gelişimini olumsuz etkileyebilir
refid:25816797 ilişkili resim dosyası

Çocukların beyin gelişimini olumsuz etkilediği sanılan kimyasalların sayısı 6’dan 12’ye çıktı. Bunlardan biri de diş macununda bulunuyor.

ABD’li iki uzman, diş macununda da bulunan florit dâhil birçok endüstriyel kimyasalın çocuklarda beyin gelişimini sınırlayabileceği uyarısında bulundu.

Harvard Üniversitesi’nden Philippe Grandjean ve Icahn Tıp Okulu’ndan Philip Landrigan, 2006’da etanol, kurşun, metil cıva, poliklor bifeniller, arsenik ve tolüen maddelerini çocuk gelişimini olumsuz etkileyen 6 kimyasal madde olarak sıralamıştı. İki uzman, son yaptıkları araştırmalarda zararlı maddelerin sayısının iki kat arttığını belirtti.

Zararlı olduğu açıklanan maddeler şöyle: Manganez, florit, kloropirifos, böcek öldürücü ilaçlarda kullanılan kimyasallar, tetrakloretilen, polibromine edilmiş difenil eter.

Günlük hayatta birçok yerde kullanılan bu maddelerin çocuklarda otizm, hiperaktivite ve disleksi gibi sorunlara yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, bu maddelerin kullanıldığı ürünlerin sıkı kontrolden geçirilmesini tavsiye etti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle