GeriDünya Dış basında 'Suruç' yankısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  39
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dış basında 'Suruç' yankısı

Dış basında 'Suruç' yankısı
refid:29599707 ilişkili resim dosyası

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki kanlı saldırının dış basındaki yankıları sürüyor. İngiliz The Times gazetesi, "Cihatçılar, Suriye'deki yenilgilerinin intikamı için Türkiye'yi hedef alıyor" yorumunu yaptı. İşte dünyanın saygın gazetelerinde dünkü saldırıyla ilgili çıkan haberler:

NEW YORK TIMES:
Suruç kasabasındaki saldırı Türkiye’de iki yıldan fazla bir süredir meydana gelen en şiddetli saldırı. Eğer saldırının arkasında IŞİD'in olduğu doğrulanırsa; bu, örgütün Türkiye’de sivilleri topluca katlettiği ilk eylem ve Suriye’deki iç savaşın yol açtığı ölümcül şiddetin en vahim yayılması olacak.

Dış basında Suruç yankısı

New York Times, birinci sayfasında, Suruç saldırısının ardından düzenlenen eylemlerden bir kare kullandı.


TIMES:
Suruç'taki saldırıyı analiz eden İngiliz Times gazetesinin Ortadoğu muhabiri Tom Coghlan, "Cihatçılar, Suriye'deki yenilgilerinin intikamı için Türkiye'yi hedef alıyor" yorumunu yaptı.

"IŞİD geçtiğimiz iki yıl boyunca Türk hükümetine meydan okumaktan kaçındı. Türkiye'nin sınır bölgesini de silah kaçakçılığı yapmak ve Suriye'nin kuzeyinde asker toplamak için kullandı. On binlerce kişi tek taraflı 'halifelik' ilan edilen bölgeye geçti. Bu kişiler arasında 700 Britanyalı da vardı... Ankara cihatçıları ayrılıkçı Kürtlere kıyasla daha küçük bir tehdit olarak gördü" diyen Coghlan, daha sonra şu tespiti yaptı:

"Eğer IŞİD'in işi olduğu kanıtlanırsa, dünkü saldırı örgütün hesabının değiştiğini gösteriyor."

Dış basında Suruç yankısı

INDEPENDENT:
Gazeteye görüş bildiren Atlantik Konseyi düşünce kuruluşunun Türkiye ve Suriye uzmanı Aaron Stein, Suruç'daki saldırı ile ilgili şu yorumu yaptı:

"Diğer saldırılar rastgele düzenlenmişti. Bu saldırı ile ilgili olarak bizi en çok kaygılandıran patlamanın boyutu. Bu bize ortada çok ileri düzeyde bir saldırı olduğunu gösteriyor.

FINANCIAL TIMES:
Uluslararası Kriz Grubu'nun Türkiye uzmanı Nigar Göksel, gazeteye yaptığı açıklamada, "Ankara, IŞİD'e karşı tedbiri elden bırakamaz. Aksi takdirde bu bir Türk sorununa dönüşebilir" dedi.

Göksel, "Türkiye'de hükümet Kürtlerle barış sürecini yeniden rayına oturtmak zorunda. Aksi takdirde Suriye'deki krizin yayılması karşısında bir şey yapamayacak" ifadesini kullandı.

Dış basında Suruç yankısı

"Bombacı Türk kasabasını vurdu" başlığını atan Amerikan gazetesi Wall Street Journal, Suruç saldırısını manşetine taşıdı.

FOCUS:

İçişleri Bakanlığı'nın patlama ile ilgili verdiği rakamlara göre 30 ölü, yüzlerce yaralı var. Suruç'taki patlama ile eşzamanlı olarak Kobani'de patlayan bombalar arasında bağlantı olup olmadığı henüz kanıtlanamadı. Suruç'taki bombalı saldırının IŞİD tarafından yapıldığı kanıtlanırsa, bu, IŞİD'in Türkiye topraklarında yaptığı ilk terör saldırısı olacak.

FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG:

Gazenin internet sitesinde yer alan "Hükümete isyan" başlıklı haberde, Suruç'taki bombalı saldırı sonrası yüzlerce insanın hükümeti protesto için sokaklara döküldüğü belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle