GeriDünya Dış basın: Türk oyları Schröder’i kurtarabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dış basın: Türk oyları Schröder’i kurtarabilir

Almanya’da pazar günü yapılacak seçimlerde Türklerin büyük bir çoğunlukla Başbakan Schröder’in partisi SPD’ye oy verecek olması AB basınında büyük yankı buldu.

AB gazeteleri, "Schröder’e Türk Lokumu" ve "Türk oyu Schröder’i kurtarabilir" başlıklarını kullandı.

 

THE TIMES: TÜRK OYU SCHRÖDER’İ KURTARABİLİR

 

İngiliz The Times, Berlin’in gözde kuaförlerinden 38 yaşındaki Ayfer Durur ile bir röportaj yaptı.

 

Gazete, vergi, yüksek işgücü maliyetleri ve durgun ekonomiden kaygı duran bir işkadını olarak doğal olarak bir Hıristiyan Demokrat seçmeni olduğunu belirttiği Ayfer Durur’un SPD’ye oy vereceğine dikkat çekti.

 

Sosyal Demokratların geleneksel olarak Türk topluluğu ile güçlü bağlarının bulunduğunu ifade eden gazete, Hıristiyan Demokratlar için oy kullanacak

 

Türklerin oranının yüzde 5’ini bulmayacağını belirten gazete, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Alman seçim kampanyasında yapılan her konuşmada yer aldığına da işaret etti.

 

ABC: TÜRKLERİ ANCAK SEÇİM DÖNEMİNDE DÜŞÜNÜYORLAR

 

Aynı konuya değinen İspanya’nın önde gelen gazetelerinden ABC ise, "Gerhard Schröder’e Türk Lokumu" başlıklı haberinde her seçim geldiğinde Türk oylarının kazandığı önemine dikkat çekerken 2002 yılında Schröder’in 8 binden az oy farkı ile iktidar olduğunu anımsattı.

 

Gazete "SPD ve Yeşiller, (Türklere) pasaportlar sundular. Şimdi sandıklarda bedelini almayı bekliyorlar"yorumunu yaparken 41 yaşındaki Gülcün Yatcı’nın "Bizi kullanıyorlar. Siyasetçiler bizi ancak seçimlerde düşünüyor" yakınmasına yer verdi.

 

Seçim döneminde Türklere gösterilen ilginin bir kısım Alman’da antipati yarattığını belirten gazeteye konuşan OPEL şirketince işten çıkarılmış 50 yaşlarındaki Claus Bulmahn’ın, "Siyasetçilerin ilgisini çekmek için Türk, genç anne veya eşcinsele dönüşmemiz gerekecek" yakınmasına da yer verdi.

 

"MERKEL’E OY VERİN" DİYEN DE VAR

 

Bu arada Sağlık-iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Almanya seçimlerinde Angela Merkel’e oy verilmesinin daha iyi olacağını öne sürdü.

  

Başoğlu yazılı açıklamasında, "Merkel, Türkiye’ye AB daimi üyeliği verilmemesini her fırsatta açıklayarak dürüst davranmaktadır. Oysa Başbakan Schröder ne kızı veriyor ne de damat adayını darıltıyor" dedi.

 

Hıristiyan Demokratların Lideri Angela Merkel Türkiye’ye karşı niyetini açıkça ortaya koyarak dürüst davrandığını öne süren Başoğlu, "Ona göre Türkiye’ye daimi üyelik yerine özel statü verilmelidir. Buna karşılık Sayın Schröder Türkiye’yi oyalayanlar ve Türkiye’ye karşı ikiyüzlü politika uygulayanlar arasındadır. Kıbrıs Rum Kesimi’nin alelacele önce aday üye, sonra daimi üye yapılmasında Türkiye’nin uzun süre oyalanmasında ve daimi üyelik müzakerelerinin yürütümünde sürenin çok uzun tutulup şartların zorlaştırılmasında Sayın Schröder’in olumlu oyu vardır" dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle