GeriDünya Dış basın İstiklal Caddesi'ndeki patlamayı böyle gördü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dış basın İstiklal Caddesi'ndeki patlamayı böyle gördü

Dış basın İstiklal Caddesi'ndeki patlamayı böyle gördü

Uluslararası haber ajansları, İstanbul'un en kalabalık yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi'ndeki patlamayı 'son dakika' gelişmesi olarak duyurdu. CNN International ve Al Jazeera gibi yayın kuruluşları İstiklal Caddesi'nden canlı yayına geçerken, dış basın Türkiye'nin kalbini vuran canlı bomba saldırısına geniş yer verdi.

Patlamayı ilk geçen ajans Reuters oldu. İngiliz haber ajansı, "İstanbul'un turistik merkezinde yaşanan patlamada beş kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını" yazdı. 

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise İstanbul'un kabalık caddesinde patlama yaşandığını ve bölgeye ambulansların sevk edildiğini duyurdu. AP, İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın Ankara'da yaşanan ve PKK bağlantılı TAK'ın üstlendiği son iki patlamanın ardından yaşandığını vurguladı.

Fransız haber ajansı AFP ilk haberinde, "İstanbul'un kalbindeki kalabalık alışveriş caddesinde patlama yaşandı. Patlamanın nedeni bilinmiyor. Ambulanslar olay yerine sevk edildi" ifadelerini kullandı.

AFP son gelişmeleri aktardığı diğer haberinde ise "patlamanın canlı bomba saldırısı sonucu yaşandığını ve canlı bomba dahil beş kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin yaralandığını" yazdı.

'ANKARA SALDIRISI' VURGUSU

İngiliz yayın kuruluşu BBC patlamanın İstanbul'un önemli turistik bölgelerinden birinde yaşandığını duyurdu. Beş kişinin öldüğü, en az 20 kişinin yaralandığı belirtilen BBC haberinde, geçen pazar günü Başkent Ankara'da gerçekleştirilen ve 37 kişinin öldüğü canlı bomba saldırısını TAK'ın üstlendiği vurgulandı. 

İngilizlerin saygın gazetesi Independent ise haberinde şu ifadeleri kullandı: "İstanbul patlaması: Türkiye'de turistik alışveriş bölgesi İstiklal Caddesi'nde intihar saldırısı düzenlendi. En az beş ölü" Independent da geçen Pazar Ankara'da 37 kişinin hayatını kaybettiği TAK'ın canlı bomba saldırısı ile İstanbul Sultanahmet Meydanı'ndan 13 Alman turistin hayatını kaybettiği IŞİD saldırısını hatırlattı.

Amerikan yayın kuruluşu CNN, "İstanbul'un merkezindeki işlek turistik bölgede intihar saldırısı düzenlendi. En az dört kişi öldü. 20 kişi de yaralandı. Helikopterler bölge üzerinde uçarken, polis, Taksim Meydanı'nı kordon altına aldı" yazdı.

İngiliz The Mirror gazetesi de İstanbul'un kalbindeki canlı bomba saldırısına geniş yer verdi.

Fransa merkezli Euronews yayın kuruluşu, olay mahalli üzerinde helikopterlerin uçtuğunu ve insanların bölgeden kaçıştığını aktardı. 

Alman Bild gazetesi internet sitesinden duyurduğu olaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Cumartesi sabahı meydana gelen patlama İstanbul’un sevilen alışveriş caddesini sarstı. Türkiye’de durum aylardır gergin. Terör ihtimaline karşı İstanbul’daki Alman Başkonsolosluğu, Ankara’daki Büyükelçilik ve Alman okulları Perşembe ve Cuma günü kapalı kalmıştı.”

Deutsche Welle ise “Türk metropolünü sevilen alışveriş caddesinde meydana gelen patlama sarstı. CNN Türk saldırının canlı bomba olduğunu duyurdu. Geçen Pazar günü Ankara’da meydana gelen patlamada 37 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırıyı PKK’dan kopan bir grup üstlenmişti" yazdı.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle