GeriDünya Diplomatın onur istifası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diplomatın onur istifası

Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Gündüz Aktan, hakkındaki suçlamalar asılsız çıkıp aklandığı halde, görevinden istifa etti. Aktan, Cenevre daimi temsilciliği sırasında büyükelçilik konutu alımında usulsüzlük yapmakla suçlanıyordu. Sayıştay tarafından suçsuz bulunan Aktan(solda), neden istifa ettiğini Hürriyet'e anlattı.

Türkiye'nin Cenevre daimi temsilciliği görevindeyken büyükelçilik konutu alımında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ancak Sayıştay tarafından aklanan Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Gündüz Aktan görevinden istifa etti. Sayıştay'ın lehine karar vermesine rağmen yine de istifa yolunu seçen Aktan 1.5 yıldır hiç haketmediği ağır suçlamalara hedef olduğunu belirtti ve istifa kararının arkasındaki nedenleri Hürriyet'e anlattı.

Aktan, hakkındaki soruşturmanın 1993'te İsviçre'de görev yaparken PKK'nın Bern büyükelçiliğini basması sonrasında yaşanan olaylar nedeniyle yapıldığını bildirdi. Güvenlik nedenleriyle söz konusu konutun yerine bir başkasının satın alındığını ve aleyhindeki usulsüzlük iddialarının da bu yeni konutla ilgili olarak ortaya atıldığını kaydetti.

BU BİR SKANDAL

Türkiye'deki pek çok kurumu saran yozlaşmanın Dışişleri Bakanlığı'na da bulaştığını ileri süren Aktan ‘Türkiye’de ilk defa bir milletvekili 3'ü büyükelçi olmak üzere 9 devlet memurunu Sayıştay'a ihbar etti. Ancak olayın asil vahim tarafı bu bilgilerin milletvekiline Dışişleri'nin içinden verilmiş olması. Oysa bu soruşturma bakanlık teftiş kurulunda yapılmalıydı' dedi.

Büyükelçi şöyle devam etti : ‘Aslında bu binaya ilişkin alımsatım işleri ve özellikle de takas konusu çok karışık. Bir milletvekilinin bu karmaşık olayları dışardan bilmesi mümkün değil. Bu bilgi ancak bakanlıktan biri tarafından kendisine verilebilir. Dolayısıyla bu bilginin asıl kaynağı Dışişleri Bakanlığı’dır. Yani asıl muhbir bakanlıktandır. Bakanlık içinde bunu yapabilecek kişiler bellidir. Aslında bunu yapanın ismi de dosyalarda mevcuttur. Bir büyükelçinin bir başka büyükelçiyi bu şekilde bir yasama mensubuna ihbar etmesi de Cumhuriyet tarihinde ilk defa vuku buluyor ve aslında bu tam anlamıyla bir skandal.'

HEDEF TAYİNLER

Büyükelçi Aktan bazı çevrelerin olaya yolsuzluk havası vererek büyük merkezlere yapılan tayinleri etkilemeye çalıştığını savundu. Aktan şöyle devam etti:

‘Bu güne kadar devletteki yozlaşmanın dışında kalan ender kurumlardan biri Silahlı Kuvvetleri diğeri de Dışişleri Bakanlığıdır. Düşünün kuvvet komutanı olmak isteyen orgeneraller birbirlerini yasamaya ya da yargıya ihbar ediyorlar ve basın aracılığı ile birbirleri hakkında çeşitli ithamlarda bulunuyorlar. Böyle birşey düşünülebilir mi?

... Eğer bir kurum kendi içinde yozlaşmaya başlarsa o kurumu kamuoyu önünde yıpratmak çok kolaylaşır. Şimdi o yozlaşma emaraleri var bakanlıkta... Benim bakanlıktan ayrılmam bu konuyu bakanlık gündemine getirecek ve bu kural, hatta ahlak dışı davranışın yanlışlığını ortaya çıkaracaksa bir yararı olabilecektir’

MUHBİR İNAN MI?

Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynaklar Aktan aleyhindeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının ANAP Bitlis Milletvekili Kamran İnan tarafından Sayıştay'a bildirildiğini belirtiyorlar. Dışişleri Bakanlığı koridorlarında yurtdışı temsilciliklerinin harcama kalemleri ile yakından ilgilenen ve defalarca bu konuda Meclis'e soru önergesi veren Kamran İnan'ın son kararname ile Bonn'a atanan Büyükelçi Tugay Uluçevik'ten aldığı bilgileri Sayıştay'a verdiği konuşuluyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle