GeriDünya "Dinozorların dans pisti" bulundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Dinozorların dans pisti" bulundu

"Dinozorların dans pisti" bulundu

Amerikalı jeologlar, 3 bin metre karelik bir alanda "dinozorların dans pistini" buldu.

Arizona-Utah eyalet sınırı boyundaki bölgede bulunan "pistte" binden fazla ayak izini keşfeden bilim adamları, bu izlerin yoğunluğundan dinozorların bu bölgeye büyük ilgi gösterdiğini tahmin ediyor.

Dinozorların 190 milyon yıl önceki yaşamlarıyla ilgili bilim adamlarına yeni ip uçları sunması beklenen bu bölgenin o dönemde Sahra gibi bir çöl olduğu ve izlerin yoğun olduğu yerin de bir vaha olduğu tahmin ediliyor.

Bu çölün o dönemde zannedildiği gibi ıssız olmadığını gösteren bu izlerle dinozorların daha iyi anlaşılmasına çalışılacak. Araştırmayı yapan ekipten Utah Üniversitesi jeoloji profesörü Marjorie Chan, ayak izlerinin yoğunluğundan dinozorların bu bölgeye rağbet ettiğinin anlaşıldığını belirterek, bu yerin bir "dans pistini" andırdığını ifade etti.

Araştırmacıların izler arasında 4 çeşit tanımladığı, ancak henüz bunların hangi türe ait olduğunu belirlemediği kaydedildi. Bazı ayak izlerinin uzunluğunun 40 santimetreyi bulduğu, 3 parmak ve bir topuktan oluştuğunu belirten bilim adamları, diğerlerinin daha yuvarlak ve küçük olduklarını bildirdi. Bölgede dinozorların kuyruklarının oluşturduğu sanılan başka izlere de rastlandığı belirtildi.

Araştırma sonuçlarının, Palaios dergisinin ekim sayısında yayımlandığı bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle