GeriDünya Dini, Hatemi ile görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dini, Hatemi ile görüştü

Avrupa Birliği'nin, İran ile yüksek düzeyli ilişkileri yeniden başlatma kararının ardından, bir yıldan bu yana İran'ı ziyaret eden ilk Avrupa Birliği bakanı sıfatıyla Tahran'a gelen İtalya Dışişleri Bakanı Lamberto Dini dün Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile görüştü.

Dini, Hatemi görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı'nın terörizme karşı uluslararası toplumla birlikte mücadeleye hazır olduğunu kaydetti. Dini'ye göre, İran'ın terörizmden çok çektiğini belirten Hatemi sorunun köklerine inmek için her türlü işbirliğine açık olduğunu söyledi. İtalya Dışişleri Bakanı, İran Dışişleri Bakanı Kemal Harrazi ile görüşmesinden sonra, İran'ın, Ortadoğu Barış sürecine karşı olmadığını açıkladı.

İran'da ingilizce olarak yayınlanmakta olan Tahran Times Gazetesi'nin dünkü sayısında yayınlanan yorumda ise, İran ile Avrupa Birliği ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğine dikkat çekildi. Gazete, İran'ın Avrupa Birliği'ne gereksinimi olduğu kadar, AB'nın de İran'a gereksinim duyduğu belirtti ve söz konsu iki tarafın işbirliğine giderek ABD'nin manevra alanını daraltması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan, Hatemi'nin Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Mary Robinson'ın görüşme önerisini reddettiği öğrenildi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle