Dünya Haberleri

DÜNYA

  Din devleti AB’ye giremez

  Hürriyet Haber
  25.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB Komiseri Franco Frattini, Türkiye’de oluşan siyasi tablonun ardından "laik azınlığın hakları korunmalıdır" açıklamasıyla dikkat çekerken şeriatçı bir Türkiye’nin AB üyesi olup olamayacağıyla ilgili önerge verildi.

  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, önergeyi "Teokratik devletler AB’nin üye devleti olamazlar" diye yanıtladı.

  AVRUPA Parlamentosu’nun sağ kanada mensup milletvekillerinden Belçikalı Frank Vanhecke, AB Komisyonu’nun yanıtlaması istemiyle AP Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, Türkiye ile ilgili bir dizi ilginç soru yöneltti.

  Vanhecke, bir Avusturya gazetesinde, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini’nin, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimi kriziyle ilgili sözlerinin yayınlandığını hatırlatarak, Frattini’nin Türkiye’nin laik bir devletten teokratik bir ülkeye dönüşmesinin "kabul edilmesi zor" bir durum oluşturduğuna değindiğini belirtti. Bu ifadenin "birden fazla anlama gelebilen, belirsiz bir gözlemi yansıttığını" kaydeden Vanhecke, "Nisan ayında Türkiye’de binlerce gösterici, AKP liderlerinden Türkiye’nin laik devlet olarak kalmaya devam edeceği konusunda açıklama yapılması beklentisi içindeydi" dedi. Böyle bir durumun henüz gerçekleşmemiş olduğunu belirten gözlemciler bulunduğunu anlatan Vanhecke, "Ve bu, göstericilerin endişeleri için temel sebeptir" dedi.

  DEMOKRASİYE AYKIRI

  Frank Vanhecke "Komisyon, ’laik devlet’ terimini nasıl tanımlıyor ve ona göre ’teokratik devletin’ özellikleri nedir ve ikisi arasındaki sınırlar nerede durur. ’Zor kabul edilir’ ne anlama gelir. AB’ye teokratik bir İslam devletinin girmesi mümkün müdür, değil midir?" sorularını sordu.

  Olli Rehn ise yanıtında, "AB Sözleşmesi’nin 6 ve 49’uncu maddelerine göre, AB’ye giriş sadece demokrasi ilkelerine saygı gösteren ülkeler için söz konusu olabilir. İktidar uygulamasının halkın iradesinden çok ilahi kaynaklardan edinildiği teokratik devletler AB’nin üye devleti haline gelemezler" dedi.

  Laik azınlık dedi

  AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Franco Frattini, İtalyan La Repubblica Gazetesi’ne Türkiye’deki seçim tablosunu değerlendirmiş, Başbakan Erdoğan’ın siyasi ve ekonomik anlamda Türkiye’yi Avrupa’ya yaklaştırdığını söyledikten sonra şu yorumda bulunmuştu. "Laik azınlığın haklarını göz önünde bulundurmalı ve aşırı uçlarla mücadele etmeli."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı