Dünya Haberleri

DÜNYA

  Diktatörü yargıdandüştüğü durum kurtardı

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Endonezya'yı 32 yıl diktası altında yöneten eski Devlet Başkanı Suharto hesap vermekten bozulan sağlığı sayesinde kurtuldu.

  Suharto hakkındaki rüşvet, yolsuzluk ve çıkar sağlayarak ülkeyi zarara uğratma davası duruşması yeniden başlarken, bağımsız doktorlar heyeti, Suharto'nun yargılanamayacak kadar hasta olduğu raporunu verdiler.

  Gelişmelerden sonra mahkeme, eski Devlet Başkanı Suharto aleyhine açılan yolsuzluk davasını düşürdü. Mahkeme, davanın düşürülmesine gerekçe olarak eski devlet başkanının duruşmaya katılamayacak kadar hasta olmasını gösterdi. 5 hakimden oluşan mahkeme heyetinin başkanı Lalu Mariyun, "dava kapanmıştır" dedi.

  Mahkeme, Suharto'nun ev hapsinin de derhal kaldırılmasına karar verdi. Savcılık, mahkeminin kararının ardından temyize gideceklerini açıkladı. Suharto, 32 yıllık iktidarı boyunca kamu fonlarından 600 milyon dolar çalmakla suçlanıyordu. Suharto, 32 yıl iktidarda kaldıktan sonra demokrasi yanlılarının protestolarının arasında 1998'de görevinden alındı.

  Mahkemenin atadığı 23 doktor, 79 yaşındaki Suharto'nun geçen yıllar içinde geçirdiği üç kalp krizini takiben çok sayıda rahatsızlığının oldunu bildirdi. Doktorlar, bu hastalıkların, Suharto'yu zihisel olarak etkilediğini ve uzun duruşmalara katılmasının mümkün olmadığını belirttiler.

  Davanın düşürülmesi, Endonezya'nın bir yaşındaki reformcu hükümetinin yolsuzluğu sona erdirmek yolunda gösterdiği çabalarında geri adım olarak görülüyor. Mahkemenin kararının, yeni protestoların tetikçisi olması bekleniyor.

  Çatışma çıktı

  Mahkemenin eski Devlet Başkanı Suharto aleyhindeki davayı düşürdüğü sırada, mahkeme binası önünde toplanan protestocu öğrencilerle polis arasında çatışma çıktı.

  Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, polis, öğrencilere göz yaşartıcı bomba attı ve çok sayıda öğrenciyi dövdü.

  Polisin, öğrencilerin molotof kokteyli atması üzerine müdahalede bulunduğu belirtildi. Polisin, en az 8 öğrenciyi ve birkaç bölge sakinini gözaltına aldığı kaydedildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı