Dünya Haberleri

DÜNYA

  Diktatör temizliği

  Arzu ÇAKIR MORİN / PARİS
  31.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tunus eski lideri Zeynel Abidin Bin Ali’nin partisini üyelikten atan Sosyalist Enternasyonel şimdi de Mısır lideri Hüsnü Mübarek ve Fildişi Sahilleri’nde seçim kaybetmesine rağmen koltuğa yapışan eski Cumhurbaşkanı Laurent Gbagbo’yu gözlem altına aldı. Dünyadan 170 Sosyalist partinin üye olduğu örgüt, listesinden diktatörleri, sahte sosyalistleri ve tembelleri temizlemeyi amaçlıyor.

  MISIR’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerin başlamasının ardından açıklama yapan Fransız Sosyalist Parti lideri Martine Aubry, ‘Öyle üyelerimiz var ki sosyalist olmakla ilgileri kalmamış. Bazı üyeler toplantılara hiç gelmiyorlar bile. Bunlar hepsi geniş kapsamlı bir çalışma ile üyelikten çıkarılmalı’ dedi.
  Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun başkanlığını yürüttüğü Sosyalist Enternasyonel’den çıkarılacak üye listenin başında Fildişi Sahilleri’nde seçim kaybettiği halde, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna yapışan Laurent Gbagbo var. Gbagbo’nun karısıyla beraber 1982 yılında kurduğu Fildişi Halk Cephesi atılma riski en yüksek parti. Fransız Sosyalist Partisi Dışilişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Pierre Moscovicci, “Gbagbo uzun süre sosyalistti. Ama yavaş yavaş iktidara yerleştikçe değerlerimizden uzaklaştı. Bugün kendisi tarafından hazırlanan seçimleri kaybettiği halde demokratik geçişi hazmedemeyen bir üyenin Sosyalist Enternasyonel’de yeri yoktur” dedi.
  Mübarek gözlem altında
  Sosyalist Enternasyonel’in ikinci hedefi 30 yıldır Mısır’ı diktatörlükle yöneten Mübarek liderliğindeki Ulusal Demokratik Partisi. Mübarek, Fransız, Alman ve İngiliz sosyal demokratlarının ‘göstericilere karşı şiddeti durdur’ çağrısına aldırmadan olağanüstü hal ilan etmesi tepkileri artırdı. Mısır halkının önceki gün, Mısır’daki Yunan Büyükelçiliği önünde eylem yaparak Sosyalist Enternasyonel Başkanı Papandreu’yu göreve çağırması da örgütü hareketlenirdi.

  Listede sahte sosyalistler

  - Sosyalist Enternasyonel’in listesindeki  diğer partiler ise, Ni John Fru Ndi tarafından yönetilen Kamerun muhalefet partisi Sosyal Demokrat Cephe, Lider Fru Ndi’nin iktidarla muhalefette kalma konusunda anlaştığı ve bunun karşılığında aldığı rüşvetlerle 125 milyon dolarlık bir servete sahip olduğu iddia ediliyor.
  - Yolsuzluklara ve siyasi cinayetlere adı karışan Guatemala Cumhurbaşkanı Alvaro Colom Caballeros yönetimindeki iktidar partisi Guatemala Ulusal Umut Birliği,
  - 20 yıldır Moğolistan’ı seçim hileleri ve ordusuyla adeta kilitleyerek muhalefete geçit vermeyen diktatör Moğol Devrimci Halk Partisi,
  - Laikliğe, eşcinsel evliliğe ve doğum kontrolüne karşı çıkan ve kiliseye yakınlığı nedeniyle “sahte sosyalist ve zenofob” diye adlandırılan Costa Rica’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı Laura Chinchilla’nın partisi de üyelikten çıkarılmak isteniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı