GeriDünya Dick Cheney Ortadoğu gezisine çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dick Cheney Ortadoğu gezisine çıktı

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ağırlıkla İran, Irak, terörle mücadele ve enerji konularını görüşmek üzere Ortadoğu'nun iki kilit ülkesi Mısır ve Suudi Arabistan'ı kapsayan bir geziye çıktı.

Washington'dan gezisinin ilk durağı olan Mısır'a hareket eden Cheney, burada Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşecek ve ardından Suudi Arabistan'da Kral Abdullah ile bir araya gelecek.

Aralık ayında Irak, Afganistan, Pakistan ve Umman'ı ziyaret eden Cheney, bu gezi çerçevesinde Mısır ve Suudi Arabistan'a da gidecekti. Ancak Cheney, ABD Senatosu'ndaki kritik bir oylama nedeniyle gezisini erken keserek Washington'a dönmüştü. Senato oylamalarında eşitlik çıkması durumunda ABD Başkan Yardımcısı, Senato'nun da başkanı sıfatıyla eşitliği bozacak oyu kullanma yetkisine sahip bulunuyor.

Gözlemciler, Cheney'nin Mısır ve Suudi Arabistan ziyaretlerinin, İran ile nükleer gerginliğin yükseldigi ve bu nedenle petrol fiyatlarında artışın meydana geldiği bir döneme rast geldiğini belirterek, Cheney'nin Kral Abdullah ile görüşmesinde enerji konusunun ağırlıklı yer tutmasının beklendiğine işaret ettiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle