Dünya Haberleri

DÜNYA

  Diasporada şok

  Hürriyet Haber
  27.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Ermeni tasarısının rafa kalkması diasporada hayal kırıklığı yarattı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) icra direktörü Hamparian, tasarıya karşı çıkan Bush yönetimine çatarak, "Değerlerden taviz vermek dış politikada hızlı bir düşüşün göstergesidir" dedi.

  AMERİKAN Temsilciler Meclisi’ndeki soykırım tasarısının baş hazırlayıcılarının, genel kuruldaki oylamanın ertelenmesini istemesiyle birlikte, Ermeni lobisinin çoğunluğu kaybettiğinin ortaya çıkması, tasarı yanlıları arasında hayal kırıklığına yol açtı. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) icra direktörü Aram Hamparian, tasarıya karşı çıkan Başkan George Bush yönetimini ağır dille eleştirerek, "Amerika’nın çıkarlarını, değerlerimizden taviz vererek ilerletmeye çalışmak, dış politikada hızlı bir düşüşün göstergesidir" dedi.Ermenistan Dışişleri Bakanı Vardan Oskanyan ise "Soykırımın ABD tarafından tanınması kaçınılmazdır. Bugün değilse yarın kabul ederler" diye konuştu.

  Tasarının zamanlama faktöründen etkilendiğini öne süren Oskanyan, "ABD’de herkes değil, sadece Bush yönetimi zamanlamanın doğru seçilmediğini savunuyor" dedi.

  RİCE’DAN KUTLAMA

  ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise Irak meselesi yüzünden, Türkiye ile gerginliğin yüksek olduğu bir zamanda Ermeni tasarısına, Genel Kurul’a getirilmesi durumunda karşı oy kullanmaya karar veren milletvekillerini takdir ettiğini söyledi. Rice, tasarının geçirilmesinin çok vahim sonuçlarının olabileceğine işaret ederek "Türkiye, İncirlik ve İncirlik’ten giden kargo aracılığıyla askerlerimizin desteklenmesinde çok önemli stratejik rol oynuyor. Bu tasarı, Ortadoğu ile batı dünyası arasında bir köprü olan İslami demokratik müttefikimize zarar verecektir " dedi.

  Önceki gün de tasarıyı Temsilciler Meclisi’ne ocak ayında sunan 4 Demokrat Partili milletvekili, tasarıyı geçirme şansı olmadığı gerekçesiyle Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’den erteleme talebinde bulundu. Washington’daki gözlemcilere göre, bu ortamda tasarının görünür gelecekte gündeme gelmesi beklenmiyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı