Dünya Haberleri

DÜNYA

  Diaspora inkâr yasası için bastırıyor

  Arzu ÇAKIR MORİN/PARİS
  20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermeni diasporası Fransa’da Senato aşamasında rafa kaldırılan soykırımı inkar edenlere hapis ve para cezası veren yasanın günde alınması için bastırıyor.

  Önce Senato binasında Türkiye konulu panel düzenleyen diyaspora ardından, bina önünde Fransız senatörlerin de katıldığı bir gösteri düzenledi. Panel’de Fransız stratejist Bernard Guetta’nın “Türkiye büyük bir devlettir ve Sarkozy bir gün Türkiye’yi AB’ye kendisi davet edecektir” sözleri büyük tartışma kopardı. Senato’da düzenlenen “Türkiye hâlâ Batılı mı” konulu panele gazeteci ve akademisyenler katıldı. Gözlemciler, inkar yasasının gündeme alınmasının beklenmediğini belirtiyor.

  İşte Ermenileri kızdıran sözler

  Uluslararası strateji uzmanı Bernard Guetta, “Türkiye ekonomik, stratejik, enerji, askeri savunma açısından büyük öneme sahiptir. Avrupalıdır. Özellikle İran’la imzalanan anlaşmayla vazgeçilmez bir aktör olduğunu göstermiştir. Türkiye AB’ye değil, bir an önce AB, Türkiye’ye girecektir. AB’de Türkiye’ye en çok karşı çıkan (Fransa Cumhurbaşkanı) Sarkozy de, bir gün Türkiye’yi kendisi davet edecektir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı