Dünya Haberleri

DÜNYA

  Diaspora harekete geçti

  Arzu ÇAKIR MORİN/PARİS
  20.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın Nancy kenti kenti yakınlarındaki Pont-a-Mousson beldesindeki Jacques Marquette Lisesi’nde okuyan 13 yaşındaki Mustafa Doğan’a ‘soykırım ödevi’ verilmesi Ermeni diasporasını harekete geçirdi. Diaspora, Fransa’da rafa kaldırılan soykırım inkarını suç sayan yasa tasarısının onaylanması için bastırmaya başladı.

  Diasporanın en önemli yayın organlarından Armenews, olayın, “Fransa’da soykırımı inkar yasasını bir an evvel çıkarılması gerektiğini gösteren bir gelişme” olduğunu öne sürdü. Collectif Van isimli dernek, Mustafa’nın “Ermeni soykırımı hakedilmiştir” sözlerini öne çıkarak üyelerine tartışmaları aktardı. Dernek, “Mustafa, akıl almaz ve yakışıksız bir biçimde soykırımı haklı buluyor. Bu kabul edilemez” diyerek Fransa Eğitim Bakanı’nı göreve çağırdı. Collectif Van, “Okul yönetimleri, bu tür olaylarla ilgilenmek için tek başına bırakılmamalı” dedi.

  Baba, bugün görüşüyor

  Mustafa’nın babası Mehmet Doğan ile okul müdürü Françis Vignola, bugün yeniden bir araya gelerek konuyu görüşecekler. Okulun, “soykırımı kabul eden bir ödev isteyen” tarih öğretmeninin talebinde ısrar edip etmeyeceği de bugün belli olacak. Mustafa, tarih sınavında “Ermeni soykırımı hakedilmiştir” diye yazdığı için “soykırımı kabul eden bir ödev hazırlama” cezasına çarptırılmıştı.

  Soykırımı inkar suç değil

  COJEP International adlı Türk derneğinin yetkilisi Veysel Filiz’in “Fransa’da soykırımı inkar suç değildir. Yasa henüz kabul edilmemiştir. Mustafa da yaşı itibarıyla, bu konuda görüş belirtme erginliğine sahip değil” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı