GeriDünya Devrim Muhafızları’na ABD’den yaptırım kararı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devrim Muhafızları’na ABD’den yaptırım kararı

Devrim Muhafızları’na ABD’den yaptırım kararı
refid:7561542 ilişkili resim dosyası

ABD, İran Savunma Bakanlığı, Irak ve Ortadoğu’daki terör örgütlerine destek verdikleri, silah sattıkları ve nükleer faaliyetlerden ötürü Devrim Muhafızları, İran banka, şirket ve bireylerine karşı yeni yaptırım kararı aldı.

Yaptırım kararları ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Hazine Bakanı Henry Paulson tarafından açıklandı. Buna göre, aralarında birey, banka ve Devrim Muhafızları’nın kontrolündeki şirketlerin de bulunduğu 20’den fazla kurum, Amerikan finans sisteminden çıkarılacak, etkilerinin dünya bankacılık sistemine de yansıması bekleniyor.

KUDÜS GÜCÜ TERÖRİST

Devrim Muhafızları’nın yurtdışındaki faaliyetleriyle ilgili olan Kudüs Gücü ise Irak’ta ABD askerlerini hedef alan bombalı saldırılara malzeme sağladığı, Afganistan ve Ortadoğu’daki faaliyetlerinden ötürü "özel tasarımlanmış küresel terörist" sınıfına alındı. Rice, İran’ın tehditvari tutumu nedeniyle bu kararların alındığını belirtirken, yine de bir çözümün bulunması için diplomatik seçeneğin de sözkonusu olduğunu kaydetti.

Yetkililer, 1979 İslam devriminden bu yana İran’a yönelik ABD’nin hazırladığı en geniş kapsamlı yaptırım paketi olduğuna işaret etti. ABD, aynı zamanda ilk kez başka bir ülkenin ordusunu direkt olarak hedef almış oldu. 1979 yılında İran’daki diplomatlarının rehin alınması üzerine ABD, Tahran ile diplomatik ilişkileri kesmiş ve bir dizi ambargo kararı almıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle