GeriDünya Devrik Kral Ecevit'i ağırlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devrik Kral Ecevit'i ağırlayacak

Başbakan Bülent Ecevit, yıllarca devrik kral olarak sürgünde yaşadıktan sonra ülkesine dönen ve Bulgaristan Başbakanı seçilen Simeon Sakskoburgoski'nin davetlisi olarak bugün Sofya'ya gidiyor.

Başbakan Bülent Ecevit, Bulgaristan'ın 50 yıl sürgünde kalan devrik kralı, yeni Başbakanı Simeon Sakskoburgoski'nin resmi davetlisi olarak bugün Bulgaristan'a gidiyor. Bulgaristan ile ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için gerçekleştirilecek gezide, Türkiye'deki ekonomik kriz nedeniyle Türk müteahhitlerinin Bulgaristan'da sekteye uğrayan yatırımları masaya yatırılacak. Bu yatırımlar arasında öncelikli sırayı Ceylan İnşaat'ın temelini attığı, ancak bankasına el konulduktan sonra yarım bıraktığı Yukarı Arda Baraj Sistemi ve Filibe-Kapıkule Otoyolu Projeleri geliyor.

Ecevit'e 28 saatlik gezisinde eşi Rahşan Ecevit'in yanısıra Ulaştırma Bakanı Oktay Vural ve Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan eşlik edecek. . Ecevit, 6 yaşında Kral olan, komünist yönetimde sürgüne giden ve 50 yılın ardından ‘‘kurtarıcı’’ olarak döndüğü ülkesinde Başbakan seçilen Simeon Sakskoburgoski ile başbaşa görüşecek.

VİZE KOLAYLIĞI İSTENECEK

Görüşmelerde Türk müteahhitlerinin yarım bıraktığı yatırımların yanısıra Bulgaristan'ın Türkiye'ye uyguladığı vize konusunda kolaylık sağlanması istenecek. Ayrıca Bulgaristan'da belirli bir süre çalıştıktan sonra Türkiye'ye gelen ve burada çalışmaya devam eden kişilerin sosyal güvenlik sorunlarının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle