GeriDünya Devlet parasını lükse harcadılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet parasını lükse harcadılar

Devlet parasını lükse harcadılar

Wall Street Journal gazetesi, soruşturma belgelerini kaynak göstererek yolsuzlukla suçlanan Malezya Başbakanı’nın paraları nereye harcadığını yazdı. Başbakan ve eşi, sadece Hawaii’deki Fransız moda evi Chanel’in mağazasında 130.625 dolar, mücevher dükkânında 750 bin dolar harcamış.

KENDİ kurduğu devlete ait yatırım fonundan milyonlarca doları hesabına geçirmekle suçlanan Malezya Başbakan Necip Rezak’ın (62) başı yine dertte. Amerikan Wall Street Journal gazetesi, geçen yıl, 2013 seçiminden önce, devletin sahip olduğu yatırım fonu 1MDP’den Malezya Başbakanı’nın banka hesabına 681 milyon doların (2 milyar TL) gönderildiğini yazmıştı. Bu haberlerin ardından istifası istenen Başbakan, suçlamaları aylarca inkâr etmişti. Başsavcı da geçen ay paraların Suudi Kraliyet Ailesi’nden ‘bağış’ olarak geldiğini açıklayarak Başbakan’ın aklandığını duyurmuştu.

HESAPTA 1 MİLYAR DOLAR

Ancak Wall Street Journal gazetesi, konuyu dün yine gündeme getirdi ve Malezya Başbakanı Razak’ın AmBank isimli bankadaki beş hesabına 2011-2015 yıllar arasında 1 milyar dolar geldiğini yazdı. Bu paranın 200 milyon doları Suudilerden, 681 milyon doları daha önce iddia edildiği gibi 1MDP’den, geri kalanı ise çeşitli şirketlerden. Gazete ayrıca ilk kez Başbakan’ın bu paraları nereye harcadığını da yazdı. Gazetenin eline geçen yeni soruşturma belgelerine göre Başbakan ve eşi Rosmah Mansor, kıyafetlere, mücevhere ve bir arabaya 15 milyon dolar harcadı. Razak, 22 Aralık 2014’te eşiyle birlikte tatil cenneti Hawaii adasının Honolulu kentinde Chanel mağazasında 130.625 dolar harcama yaptı. Chanel mağazasındaki çalışan bir görevli o günü hatırladığını, ödemenin Başbakan’ın adını taşıyan kredi kartıyla yapıldığını söyledi. Başbakan bu alışverişten iki gün sonra ABD Başkanı Barack Obama ile golf oynamıştı.

SESSİZ KALDILAR

Başbakan, Ağustos 2014’te ise İtalya’nın Sardinya adasında İsviçre mücevher markası De Grisogono’nın mağazasında 750 bin dolar harcadı. Mağaza çalışanları Başbakan’ın eşinin düzenli müşterileri olduklarını doğruladı. Jakel kıyafet mağazasında ise üç yılda 14 milyon dolar harcandı. Belgelere göre ayrıca 2013 seçimi öncesi Razak’ın kardeşi Nazir Razak’ın hesabına da iktidar partisindeki politikacılara dağıtılması için 7 milyon dolar geçti. Malezya Başbakanlığı haberle ilgili yorum yapmadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle