GeriDünya Devlet Bakanı Bağış Fransa'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devlet Bakanı Bağış Fransa'da

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Eğemen Bağış, Fransa'daki temasları kapsamında Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüştü.

Görüşmede, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin son durumu ve tam üyelik müzakereleri gündeme geldi.

Bağış, bu görüşmeden sonra Fransa'nın AB işlerinden sorumlu Devlet Sekreteri Bruno Le Maire'in onuruna verdiği çalışma yemeğine katıldı.

Temasları çerçevesinde bu sabah Ulusal Meclis AB Komisyonu Başkanı Pierre Lequiller ile bir araya gelen Bağış'ın daha önce ilan edilen Tarım Bakanı Michel Barnier ile görüşmesi ise iptal edildi.

Bağış, temaslarının ardından Fransa'daki Türk basın mensuplarıyla bu akşam sohbet toplantısı düzenleyecek, daha sonra İsviçre'ye gidecek.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB'ye tam üyelik yerine Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" öneriyor. Doğrudan tam üyelikle ilgili beş faslın açılmasını bugüne kadar veto eden Fransa, dönem başkanlığı boyunca iki faslın açılmasına onay vermişti.

Türkiye'nin tam üyeliğine sıcak baktığı bilinen Kouchner ise NATO zirvesinden hemen sonra “Türkiye'nin üyeliğine artık sıcak bakmadığını” söylemişti.

Kouchner, bu açıklamasından önceki gün geri adım atarak, “Türkiye'nin üyeliğine aslında karşı olmadığını, ancak NATO zirvesinden sonra Türkiye'nin üyeliğini artık daha fazla sorguladığını” ifade etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle