GeriDünya Devirme sinyalleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devirme sinyalleri

ABD'nin Taliban'dan sonra Saddam Hüseyin'i devirme planına hız verdiği yolunda işaretler çoğalmaya başladı.

Kuzey Irak'a heyet:

ABD geçen hafta, Kuzey Irak'a heyet yollayarak Irak muhalefeti ile temasa geçti.

Silahlandırma planı:

ABD Dışişleri Bakanı Powell, Iraklı muhaliflerin silahlandırılmasını gözden geçirdiklerini açıkladı.

AB'den destek:


Amerika'nın yoğun baskısı üzerine Avrupa Birliği, Laeken Zirvesi sonuç bildirgesindeki ‘‘operasyon Afganistan'ın dışına taşmasın’’ maddesini çıkardı.

Afganistan'daki savaşta önemli ilerleme sağlanması üzerine hem ABD Yönetimi'nden hem de müttefiklerden operasyonun Irak ve Saddam Hüseyin'e yöneleceği yolunda işaretler artmaya başladı.

ABD Başkanı George W.Bush'a dün bir sonraki hedefin Irak olup olmayacağı sorusuna, ‘‘Oh hayır, bir sonraki düşmanın kim olacağını söylemem. Ancak masum insanları öldürmek için plan yapanlar, ABD'nin enselerinde olacağını bilmelidir’’ yanıtını verdi.

SİLAHLANDIRMA PLANI ELE ALINIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ise Irak muhalefetine ayrılan 97 milyon doların nasıl kullanıldığı yolundaki soruyu şöyle yanıtladı: ‘‘Bu para, doğrudan Irak içinde silahlı bir muhalefet amacı için verilmedi. Ancak biz bu ve benzer seçeneklerin de uygulanabilirliği üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Irak muhalefet liderleriyle temastayız.’’

ABD, geçen hafta Ortadoğu'dan sorumlu üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Ryan Crocker'ın başkanlığındaki bir heyeti Kuzey Irak'a göndermişti. Crocker'ın ziyaretinin amacı, Kuzey Iraklı Kürt grupları arasında güç paylaşımına ilişkin anlaşmazlıklarda, iki taraftan gelen talep üzerine ‘‘arabuluculuk’’ yapmak olarak özetlenmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher ise Irak'ta rejim değişikliğinin Washington'un politikası olduğunu söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle