GeriDünya Devin ölümü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  75
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Devin ölümü

Devin ölümü
refid:11839365 ilişkili resim dosyası

Dünyanın en büyük canlısının cesedine rastlayan uzmanlar ölüm nedenini araştırıyor.

İŞTE GEZEGENİN EN BÜYÜK CANLISI

Dünyanın en büyük canlısı "Mavi Balina". Bir uazy mekiği kadar. Ayrıca çok esrarengiz. Artık nesli tükenmek üzere ama bilim adamları yıllar boyunca hakkında çok az şey öğrenebildi. Bu kadar devasa olmasına rağmen çok da az görülebiliyor. İşte bu yüzden, dünyanın en büyük canlısı olan mavi balinanın cesedine, Kalifornia açıklarında, rastlayan Oregon State Universitesi'nin araştırma gemisi, dev balinayı hemen incelemeye aldı.  

"Pasific Storm" isimli araştırma gemisiyle dev mavi balinanın su üzerinde yüzen cesedine rastlayan araştırmacılar, üniversitede ceset üzerinde araştırmalar yapacak, balinanın ölüm ndednini belirlemeye çalışacak.

Bazı araştırmacılar dev balinanın, yoğun bir deniz trafiğine sahip olan Los Angeles'a gelen bir kargo gemisi tarafından öldürüldüğünü düşünürken, üniversite yetkilileri bu konuda bir yorumda bulunmuyor.

Bu fotoğraf ilk kez National Geographic'in web sitesinde yayınlandı. Balinaya yaklaşan Pasific Storm adlı geminin uzunluğunun 25 metre olduğunu belirten uzmanlar balinanın da tahmini olarak 22 metre uzunluğunda olduğunu düşünüyor.

Oregon Üniversitesi mavi balinalar üzerindeki uzmanlığıyla tanınıyor. Mavi balinalar dünyanın en büyük canlıları olarak biliniyor. Hatta dinazorlardan bile daha iri oldukları varsayılıyor.

Okyanusların devi Mavi Balinalar şimdiye kadar tam olarak tartılamadı. Boyutlarından dolayı, ağırlığını ölçecek bir sistem yok. Ancak şimdiye kadar avlanan Mavi Balinalar, parçalar halinde ölçüldü, tartıldı.

Devin ölümü


İşte şaşırtıcı rakamlar:

- Boyu 30 metreye kadar ulaşabiliyor. Yani 2 otobüs ya da bir NBA basket sahasından daha uzun. Hatta uzay mekiği kadar.
- Ağırlığı 200 ton olabiliyor. Yani bir DC-9 tipi uçak kadar.
- Sadece dili 2.5 tondan fazla. Yani bir fil ağırlığında. Ağzına 100 kişi rahatlıkla sığabiliyor.
- Kalbi bir Mini Cooper kadar.
- Bir jet motorundan daha fazla ses çıkarabiliyor. Sesi 188 desibele ulaşabiliyor.
- Günde 4 ton yiyecek tüketiyor.
- Ürkütücü özelliklerine rağmen tehlikesiz.

Uzay mekiği ve Mavi balina karşılaştırmalı.False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle