GeriDünya Dev balinaları yiyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dev balinaları yiyorlar

Dev balinaları yiyorlar
refid:12990425 ilişkili resim dosyası

Okyanusun derinliklerinde yaşayan bir solucan türü, ölü dev balinaları yiyerek besleniyor.

İŞTE BALİNA YİYEN SOLUCANLAR

  

Bilim insanları okyanusların diplerinde yaşayan yeni bir canlı türünün keşfiyle şoke oldu. Keşfedilen garip okyanus solucanlarının ağız ve gözleri olmamasına rağmen ölü balinaları bulup yiyor.          

 

KEMİK SOLUCANI ALARMI

Bilim insanları henüz türü bile bilinmeyen garip deniz canlısını hangi sınıfa koyacaklarını bilemiyor. Okyanusun derinliklerinde keşfedilen garip canlıların ilk kez 2002 yılında, ABD'nin Kaliforniya eyaleti açıklarında keşfedilen kemik solucanlarının bir türü olduğuna inanılıyor.

 

Kemik solucanlarının üzerinde yıllardan beri araştırma yürüten Kaliforniya Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü bilim insanları, eti yiyen solucanların yeme özelliğini incelemek için 2004-2008 yılları arasında denize 5 balina gövdesi bıraktı.

 

Bir süre sonra ortaya çıkan görüntü bilim dünyasında büyük şaşkınlık yarattı. Balinadan geriye bir tek iskeletler kalmıştı.

 

LARVADAN OLUŞUYORLAR

Bilim insanları kemik solucanlarının larva halinde okyanus dibinde gezindiğini, ölü deniz canlılarına rastladıklarında ise bu canlıların kemiklerine girdiklerini açıkladı. Kemiklere kök salan ve ağaç gibi uzantılar çıkaran kemik solucanları, bilim insanlarının düşüncesine göre kemiklerdeki proteinler ile besleniyor.

 

Bilim insanları dişi olan kemik solucanlarının, kök saldıktan sonra dokunaçlarını erkek olarak geliştirdiklerini ve burada üretilen yumurtalar ile döllenme yaşandığını açıkladılar.

 

YÜZ MİLYONLARCA YILLIK EVRİM

DNA incelemeleri sonucunda şu ana kadar 5 kemik solucanı türü keşfedildi. 45 milyon yıl önce evrim geçirdiklerine inanılan solucanların yeni keşif ile 12 tür daha içerebileceği ve evrimlerinin 130 milyon yıl önceye dayanabileceği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle