GeriDünya Destek orucu kana bulandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Destek orucu kana bulandı

Cezaevlerinde sürdürülen ‘‘ölüm orucu’’na destek amacıyla Rotterdam'da 11 gündür sürdürülen destek orucuna kan karıştı. Eyleme karşı çıkan bir grubun bıçaklı saldırısına uğrayan 22 yaşındaki Cafer Dereli, yaşamını yitirdi.

Türkiye'deki tutuklu ve hükümlülerin F tipi cezaevlerine karşı sürdürdükleri ‘‘ölüm orucunu’’ desteklemek amacıyla Hollanda'nın Rotterdam kentinde 11 gündür devam eden eylem kana bulandı. Önceki gün saat 19.00'da meydana gelen olayda görgü tanıklarının ifadelerine göre ‘‘Ülkücü hareket engellenemez’’ şeklinde slogan atan grup ile ‘‘ölüm orucu’’ eylemcileri arasında çıkan kavgada Cafer Dereli adlı 22 yaşındaki genç aldığı bıçak darbeleri sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

ANVERS'TEN GELDİ

Cafer Dereli'nin, Rotterdam Anakent Belediye Sarayı önünde kurulan çadırda Türkiye'deki tutuklu ve hükümlüleri desteklemek amacıyla ‘‘ölüm orucu’’ başlatan 12 arkadaşını desteklemek için geçen perşembe günü Belçika'nın Anvers kentinden gelerek eyleme katıldığı öğrenildi.

Olay öncesi 30 kişilik karşıt görüşlü grubun çadırın yakınında sloganlar atması üzerine havanın bir anda gerginleştiği, ‘‘ölüm orucu’’ eylemcileri ile karşıt görüşlü grup arasında arbede yaşandığı kaydedildi. Konyalı Cafer Dereli'nin kalbine aldığı bıçak darbeleri sonucu ağır yaralı olarak kaldırıldığı yakındaki Dijkzicht Hastanesi'nde yaşamını yitirdiği ve olay sırasında karşıt görüşlü gruptan da bir kişinin yine bıçak darbeleriyle yaralandığı bildirildi.

Belçika'dan gelmişti

12 arkadaşını desteklemek için Belçika'nın Anvers kentinden gelerek eyleme katılan Cafer Dereli'nin bıçaklanarak öldürülmesi arkadaşlarında şok etkisi yarattı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle