Dünya Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler

Avrupa’nın göbeğindeki Paris,12 kişinin katledildiği siyasi hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya saldırıdan iki gün sonra yine dehşeti yaşadı.

Charlie Hebdo’da katliam yaptıktan sonra kaçan Kouachi kardeşler dün sabah Paris yakınlarında bir kasabadaki matbaada kıstırıldı. Rehine alan Kouachi kardeşlerle pazarlık sürerken bu kez Paris’in ünlü Musevi mahallesinden bir baskın haberi geldi. Museviler için helal ürün satan marketi basan terörist, Kouachi kardeşlerin serbest bırakılmasını istedi. Televizyonlardan canlı yayınlanan her iki operasyonda 3 terörist öldürülürken marketteki rehinelerden dördü de yaşamını yitirdi.

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler
Market saldırganı IŞİD üyesiymiş

FRANSA, dün rehine operasyonlarıyla sarsılırken Charlie Hebdo saldırısının kardeş olan iki faili Cherif Kouachi (32) ile Said Kouachi (34) başkent Paris’in 40 kilometre kuzeydoğusundaki Dammartin-en-Goele ilçesindeki bir matbaada saatler süren operasyondan sonra öldürüldü.

Fransa’yı ve dünyayı sarsan rehine krizi, yerel saatle 08.10’da kardeşlerin Montagny Sainte Felicite yakınlarında bir aracı gasp ettikten sonra polise yakalandıkları haberiyle başladı. Polis, başkentin doğusundaki N2 yolunda silahlı olan Kouachi kardeşlerin peşine düştü. Araçla süren kovalamacının ardından kardeşler, Charles de Gaulle Havalimanı yakınlarındaki Dammartin-en-Goele köyünde küçük bir aile işletmesi olan Creation Tendance Decouverte Matbaası’na girdi. Televizyon kanalları, Charlie kardeşlerin kıstırıldığı haberlerini “son dakika” olarak girdi, olay yerinden canlı yayına başladı. Bu andan itibaren operasyonu tüm dünya canlı olarak adım adım izledi.

Kurşun geçirmez yelekler giyen, ağır silahlı olan kardeşlerin matbaadaki bir adamı rehin aldığı belirtildi. Bölgede yaşayanlar güvenlik güçlerince uyarıldı, kimsenin sokağa çıkmaması, pencerelerden uzak durulması istendi. Okullarda çocukları olan ailelerin de çıkmamaları, çocukların güvenlik görevlilerince ailelere teslim edileceği duyuruldu.

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler
PARİS'TE POLİSE ATEŞ AÇILDI: 1 ÖLÜ

Helikopterler bölgeyi turlarken, keskin nişancılar yerlerini aldı. Polisin telefonla irtibata geçtiği iki kardeş, pazarlıkları kabul etmeyerek “Şehit olmaya hazırız” dedi.

İKİNCİ GRUP MARKETİ BASTI

Matbaadaki operasyon sürerken 13.30’da bu kez Paris’in ünlü Musevi mahallesi Porte de Vincennes’te önceki gün bir kadın polisi öldürmekten aranan otomatik tüfekli bir adam, Porte de Vincennes bölgesinde Musevi inancına uygun (Koşer) gıda ürünleri satan bir markete baskın düzenleyerek biri çocuk 15 kişiyi rehin aldı. Bu saldırıyı 32 yaşındaki Amedy Coulibaly gerçekleştirdi. 26 yaşındaki sevgilisi Hayat Boumeddien’in de bu saldırıda bağlantısı olduğu belirtildi. Coulibaly, polise “Kouachi kardeşler kuşatması kaldırılmazsa tüm rehineleri öldürürüm” tehdidinde bulundu.

Saat 17.00 civarında Fransız komandolar, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın emriyle matbaaya operasyonu başlattı. Operasyon, Kouachi kardeşlerin binadan ateş ederek çıkmaya çalışmasının ardından başladığı da belirtildi. 50’ye yakın kurşunun döküldüğü çatışmada Fransız komandolar, Kouachi kardeşleri öldürdü. Operasyonda bir polis yaralandı ancak hayati tehlikesinin olmadığı açıklandı. Rehine olduğu söylenen ancak olayın başından beri binanın içinde saklanmayı başarıp polise bilgi aktaran mağaza sahibi ise yara almadan kurtuldu.

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler
KOUACHI KARDEŞLER ÖLDÜRÜLDÜ

Yaklaşık 15 dakika sonra ise yerel saatle 17.15’te komandolar, bu kez markete operasyon düzenledi. Bir görgü tanığına göre, silah sesleri bir dakika boyunca sürdü. Marketteki operasyonda saldırgan Amedy öldürüldü. Ancak rehinelerden dördü de yaşamını yitirdi. Üçünün saldırgan mağazaya girdiği sırada, birinin ise operasyon sırasında öldüğü belirtildi. Üçü ağır altı kişide yaralandı. Yaklaşık 30 kişi saatlerce mağazanın altındaki soğutma deposunda saklanarak kurtuldu. Markettten kızıyla kaçan bir kadın, “Bu bir savaş” diye çığlıklar attı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, iki operasyon emrinin de Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından verildiğini söyledi. Valls, operasyonun daha geç de yapılabileceğini ama bu durumda daha dramatik sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceğini de belirtti. Hollande da operasyonu gerçekleştiren polisleri tebrik etti.

Mücevhercide rehine krizi

Operasyonlar tamamlandıktan kısa bir süre sonra bu kez Fransa’nın güneyindeki Montpellier şehrinde bir mücevher mağazasında iki kadının bir silahlı saldırgan tarafından rehin alındığı haberi endişe yarattı. Ancak bu olayın diğer olaylarla bağlantısının olmadığı açıklandı. Savcı Christophe Barret, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bu bir soygun. Paris’te yaşananlarla hiçbir ilgisi yok” dedi. Polisin mağazaya baskın hazırlığında olduğu ve bölgenin elektriğini kestiği belirtildi.

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler
MARKETTEKİ REHİNELERDEN KÖTÜ HABER

Yemen El Kaidesi saldırıyı üstlendi

Youtube’da yayınlanan ses kaydında El Kaide’nin Yemen kolunun lideri, 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan Charlie Hebdo saldırısını üstlendiklerini açıkladı. İki terörist, Yemen’de El Kaide’nin eski liderlerinden Enver el Evlaki ile görüşmüştü.

WAN: Korkuyu reddet

DÜNYA Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA), Paris’te Charlie Hebdo’ya düzenlenen kanlı saldırının, dünya çapında binlerce profesyonel haberci için var olan vahşi gerçekliğin bir örneği olduğuna dikkat çekti. Birlik’ten yapılan açıklamada, özgürlüklere zarar verebilecek daha sıkı yasaların çıkarılması yönünde çağrılara uyulmaması uyarısında bulunuldu. WAN’ın Direktörü Andrew Heslop tarafından yapılan “Charlie’ye saygıyla” başlıklı açıklamada, 1992’den bu yana 1100’den fazla gazetecinin görevlerini yaparken öldürüldüğüne dikkat çekilerek şöyle denildi: “Bu trajedinin karşısında, yayılması hedeflenen korkuyu reddetmeliyiz. (Trajedinin) kurbanları, bir peygamber, bir amaç ya da çarpıtılmış bir dini inanç uğruna değil, kendi dünyamızın çarpık görüşleri uğruna şehit oldu. Ölenlere karşı bu çarpık görüşe karşı çıkma sorumluluğumuz bulunuyor.”

Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler
KUYUMCUDA REHİNE KRİZİ

Tek kapak çıkacaklar

CHARLIE Hebdo saldırısı sonrası Fransız yayıncılar çarşamba günü çıkacak yeni sayı için işbirliği yaparken, Türkiye’nin 3 mizah dergisi de aynı gün tek kapakla çıkmaya hazırlanıyor. Paris’te yaşayan Leman Dergisi sahibi Tuncay Akgün, “Prensip kararı aldık. Uykusuz, Penguen ve Leman, Charlie Hebdo’nun çıkacağı gün aynı kapakla yayınlanacak” dedi. Leman Dergisi, bu pazar da Charlie Hebdo-Leman adıyla özel sayı olarak çıkacak. Derginin 15 yıldır yazı işleri müdürlüğünü yürüten Zafer Aknar, “Bizim için mizahın kara miladı söz konusu olduğu için çok fazla düşünüyoruz, nasıl bu büyük üstadlara layık bir dergi yapabiliriz diye. Nasıl bir mizah yapılır ki bundan sonra?” dedi.

Paris’te dehşet

Terörist Amedey Coulibaly’nin 15 kişiyi rehin aldığı markete komandolar operasyon düzenledi. Kurtarılan rehinelerden bazıları çığlıklar atarak marketten hemen uzaklaştı. Kasanın yanındaki ceset ise böyle görüntülendi.

Bu tehdit hepimize

İSTANBUL Cağaloğlu Meydanı'nda toplanan bir grup gazeteci, Fransız Charlie Hebdo dergisine yönelik terör saldırısını protesto etti. Gazetecilere Özgürlük Platformu’nun (GÖP) çağrısıyla bir araya gelen gazeteci, yazar ve çizerlerin eylemine CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto da destek verdi. GÖP adına yapılan açıklamada “Saldırı tüm insanlığa ve onun değerlerine yapılmıştır. Bu tehdit hepimizedir” denildi. GÖP Dönem Sözcüsü Ahmet Abakay’ın okuduğu basın açıklamasında, derginin sadece İslam’la ilgili değil, tüm dinlerle ilgili dogmaları konu edindiği vurgulanarak şöyle denildi: "Saldırı sonucu hayatını kaybedenler yalnızca Fransa'nın değil, tüm dünyanın kaybıdır. Ortadoğu İslamcı terörizmin cenderesi altına alınmaya çalışılıyor. Son yıllarda artan benzer saldırılar dünyaya hakim kılınmaya çalışılan aklın ne olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye'den yetkililerin olayı kenardan dolanarak geçiştirmeye çalışması, gericilik dalgasının yansımasıdır. Laiklik mücadelesi, gericilikle mücadele bugün varlık yokluk meselesi haline gelmiştir. İnanç özgürlüğüne yönelik bu saldırı, katliamdır. Önlem alınmazsa gelecekteki olayların habercisidir. Bu tehdit hepimizedir. Türkiye'de sık sık dindar nesilden bahsedenler biraz daha dikkatli konuşmalıdır. Çünkü bu eylemi yapanlar da kendilerini dindar nesil olarak tanıtmaktadır."
Özgür ALTUNCU- Özkan ARSLAN / DHA


Yorumları Göster
Yorumları Gizle