GeriDünya Dera’dan göç
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dera’dan göç

Dera’dan göç

Suriye’de Beşar Esad rejimi ve müttefiklerinin, ülkenin güneyindeki Dera’ya başlattıkları geniş çaplı operasyonun sonucu bombardımanlardan kaçan on binlerce sivil, İsrail’in işgalindeki Golan Tepeleri sınırına göç ediyor.

ESAD rejimi ve müttefiklerinin, 20 Haziran’da Suriye’nin güneyinde Dera ilinde muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşimlere geniş çaplı saldırıları sürüyor. Dera’daki Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin bildirdiğine göre, saldırıların başlamasının ardından, binlerce aile Dera’nın kuzey ve doğu kırsallarından kaçarak ülkenin güneyinde nispeten daha güvenli olan sınır hatlarına yöneldi. Siviller, İsrail’in işgalindeki Golan Tepeleri sınırına da göç ediyor. AA’nın havadan çektiği görüntülerde, onlarca ailenin, göç ettikleri bölgelerde yerleşimin olmaması nedeniyle kendi imkânlarıyla kurdukları derme çatma çadırlarda sıcak havalardan korunmaya çalıştığı görüldü. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan siviller, içecek, su ve kalacak yer bulmakta zorluk yaşıyor.     

‘AÇ VE SUSUZUZ’
Dera’da bulunan 45 yaşındaki Um Fatma, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Çocuklarımla buraya kaçtık. Güneşin altında, aç, susuz yaşıyoruz. Çevremizde hiçbir şey yok. Uçaklardan kaçarak buraya sığındık” dedi. Sivil toplum kuruluşlarına seslenen Um Fatma, “Bize yardım etsinler, güneşten korunacak çadır istiyoruz. İçecek su yok. Kendimizi toplamamız için yardımlar bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Ebu Muhammed de rejimin yoğun saldırıları yüzünden göç ettiklerini dile getirerek, “Sınırdayız, çocuklar, yaşlılar hepsi burada. Herkes saldırılardan dolayı burada. İnşallah muhalifler rejimin ilerlemesini engeller. Allah yardımcıları olsun” diye konuştu.     

ÜRDÜN’DEN UYARI       
Öte yandan güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ürdünlü üst düzey yetkiler, son gelişmelerin ardından askeri muhaliflere uyarıda bulundu. Kaynaklar, Ürdün-Suriye sınır hattına yakın bölgelere göçlerin yapılmaması konusunda yetkililerin muhalifleri uyardığını ve sınır hattına yaklaşan kalabalığı tehdit olarak göreceklerini ilettiğini kaydetti.     

DEAŞ’A OPERASYON
Öte yandan Irak Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçakları, Suriye’nin doğusundaki Deyrizor vilayetine bağlı Hajin bölgesinde terör örgütü DEAŞ liderlerinin yaptığı bir toplantıyı bombaladı. Irak, operasyonda 45 DEAŞ üyesinin öldüğünü bildirdi.

Dera’dan göç

BİLGİ NOTU
Dera, Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve Rusya’nın Mayıs 2017’de oluşturduğu dört gerginliği azaltma bölgesinden biriydi.

ABD, RUSYA’YA ÇAĞRIDA BULUNDU
ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suriye’de rejimin, ülkenin güney batısındaki ateşkes ihlallerine son vermesi gerektiğini belirterek, “Rusya’dan, rolü olduğu ateşkesin uygulanması, güneybatıda ve tüm Suriye’de gerginliğin daha fazla tırmanmaması için Suriye rejimi üzerindeki etkisini kullanarak, rejimin ihlallerini durdurmasını bekliyoruz. Yoksa tırmanan gerginliğin sorumlusu Rusya olacak” değerlendirmesinde bulundu. Haley, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’de rejimin ülkenin güney batısındaki askeri operasyonlarını artırarak, geçen yıl Rusya, ABD ve Ürdün ile varılan gerginliğin azaltılmasına yönelik ateşkesi ihlal ettiği uyarısında bulundu.     

LONDRA: KAYGILIYIZ
İngiltere, Suriye rejiminin, ülkenin güney batısında düzenlediği saldırıları nedeniyle endişe duyduğunu bildirirken, Rusya’ya da “Suriye rejiminin ateşkese uyduğundan emin ol” çağrısında bulundu. İngiltere’nin, Ortadoğu’dan Sorumlu Bakanı Alistair Burt, Suriye’de rejimin ülkenin güney batısındaki askeri operasyonlarını artırmasına ilişkin açıklamada bulundu. Son günlerde bölgede düzenlenen hava ve ağır silah saldırılarının, sivillerin yerlerinden edilmesine ve can kayıplarına sebep olduğunun bildirildiğini vurgulayan Burt, “Bu bildirimlerden dolayı çok endişeliyim” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle