GeriDünya Der Spiegel: Kaplan iade edilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Der Spiegel: Kaplan iade edilecek

Alman Der Spiegel dergisi, Türk ve Alman hükümetlerinin, faaliyetleri yasaklanan İslami Cemaat ve Cemiyetleri Birliği’nin (ICCB) cezaevinde bulunan yöneticisi Metin Kaplan’ın Türkiye’ye iade edilmesi konusunda uzlaşmaya vardıklarını yazdı.

Varılan uzlaşma uyarınca, Alman hükümetinin, Kaplan hakkında idam kararı alınmaması talebinden vazgeçeceği, bunun karşılığında Türk hükümetinin, Kaplan’ın, hakkında idam cezası verilmesi halinde bile, kararı uygulamayacağı konusunda güvence vereceği öne sürüldü.

İçişleri Bakanı Otto Schily de, önümüzdeki hafta İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ile Berlin’de görüşeceğini ve Kaplan’ın iadesi konusunda uzlaşmaya varacaklarından emin olduğunu söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yüksek düzeyli bir Alman yetkilinin de, Kaplan’a işkence yapılmayacağı konusunda Türk hükümetinin güvence vereceğini söylediği, ‘‘Ancak, bundan dolayı Türkiye’de işkence olayları gündemdeymiş gibi bir intiba uyanmasın’’ şeklinde konuştuğu bildirildi.

Alman yasalarına göre, idam cezasına çarptırılabilecek ya da ülkesinde işkence görebilecek mahkumlar sınırdışı edilemiyor.

BAVREYA, MİLLİ GÖRÜŞ'Ü KAPATMAYA HAZIRLANIYOR

Öte yandan Almanya’da Bavyera eyalet hükümeti, ülke çapında yaklaşık 27 bin üyesi bulunan İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) derneğinin kapatılmasını planlıyor.

Münih’teki eyalet İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, eyalet İçişleri Bakanı Günther Beckstein’ın, yasak konusunu İçişleri Bakanları Konferansı’nda gündeme getireceği belirtildi.

Birlik 90/Yeşiller Partisi Federal Meclis milletvekili Cem Özdemir, İGMG’nin yasaklanmasına karşı çıkarak, bu derneğin ‘‘yasallıktan çıkartılmasının akıllıca olmayacağını’’ söyledi.

Özdemir, Rheinische Post adlı gazeteye yaptığı açıklamada, IGMG’nin içerisinde ‘‘ılımlı ve uyuma hazır akımların da bulunduğuna’’dikkati çekti.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) milletvekili Karl Lamers de, IGMG’nin yasaklanmasının ‘‘yasal açıdan sorunlu ve siyasi açıdan da yanlış olacağını’’ belirtti.

Lamers, Almanya’daki Türklerin topluma uyumunun, büyük çoğunlukla Türk üyesi bulunan IGMG’ye karşı bir tavır alınarak değil, bu dernek ile işbirliği yapılarak sağlanabileceğini savundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle