GeriDünya Denktaş'tan 'ortak bayrak' önerisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş'tan 'ortak bayrak' önerisi

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs’a bayrağın kolay kolay dikilmediğini, bu bayrağın göklerden indirilmesi için de bir neden bulunmadığını ancak adada iki devletin varlığı esas olmak kaydıyla bir Kıbrıs bayrağının dikilebileceğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ‘‘AB’nin yolu Kıbrıs nedeniyle tıkanmamıştır ve tıkanmayacaktır. Ben Türkiye’ye AB yolunda hayırlı yolculuklar diliyorum’’ dedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) İstanbul İl Başkanlığı’nca, Fırat Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘‘Kıbrıs Bosna Olmayacak’’ konulu açıkoturumu izleyen Denktaş, daha sonra yaptığı konuşmaya, Atatürk’ün ‘‘Hangi istiklal vardır ki, yabancıların nasihatlarıyla yükselebilsin’’ sözleriyle başladı.

Müşterek milli Kıbrıs davasında yabancıların nasihatlarına değil Türk ulusunun sözlerine baktıklarını vurgulayan Denktaş, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümü için blöf yapmadığına işaret etti.

Denktaş, şöyle devam etti:

‘‘Ben durup dururken Klerides’e neden daveti çıkardım? Çünkü Türkiye’nin blöf yapmadığına inandım. Bunu gördüm. Kıbrıs meselesinin silahla halledilme imkanı olmadığını biliyorum. Eğer silahla halledilecekse en güçlü taraf halleder. Kıbrıs’ı alır ve bu iş biter. Bunu yapacak herhalde Yunanistan değil. Rumların planlarına göre, eğer adada bir çatışma olursa, 5-6 gün direnebilecek bir şekilde silahlandılar. AB’nin gelip kendilerini kurtarması hayali içinde, bu insanlar maceraya atılacaklardı. Bu düşünceyle, Türkiye’nin de blöf yapmadığını bilerek bu daveti yaptım. Bu halkıma borcumuzdu, Kıbrıs’a borcumuzdu. Barış için, uzlaşma için, Kıbrıs’ın rahat etmesi içinKlerides ile yüz yüze görüşmeyi yeğledim. Memnunum ki olumlu cevap geldi.’’

Kıbrıs’a bayrağın kolay kolay dikilmediğini, bu bayrağın göklerden indirilmesi için de bir neden bulunmadığını kaydeden Denktaş, adada iki devletin varlığı esas olmak kaydıyla bir Kıbrıs bayrağının dikilebileceğini bildirdi.   

‘‘Top artık yasadışı olayı yaratmak suretiyle Kıbrıs meselesinin hallini engelleyenlerdedir’’ diyen Denktaş, her iki tarafa eşit muamele yapılması durumunda anlaşmamak için hiçbir neden olmadığını dile getirdi.

’’RUMLAR ŞIMARTILIYOR’’

KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, ‘‘Eğer Rumlar şımartılmazsa, desteklenmeye devam edilmezse ve AB de yanlış temellerden vazgeçerse, Kıbrıs sorunu gerçekler çerçevesinde kolaylıkla halledilebilir’’ dedi.

Türkiye’nin AB’ye tam üyelik sürecine de değinen Denktaş, şunları kaydetti:

‘‘AB’nin yolu Kıbrıs nedeniyle tıkanmamıştır ve tıkanmayacaktır. Ben Türkiye’ye, AB yolunda hayırlı yolculuklar, başarılar diliyorum.

Türk liderlerinin yaptıkları beyanatlar, TBMM’nin kararlığı ve Türk halkının Kıbrıs’la ilgili heyecanı, Kıbrıs meselesinin halli açısından bizi istediğimiz limana götürecek gücü vermektedir. Yalana, dolana inanmıyorum. Bana gösterilen havuçların arkasında ne var? Bunu araştıracak kadar aklım var. AB, Türkiye’yi alacak mı almayacak mı? İnşallah alır.’’

’’KIBRIS’TAN VAZGEÇİLEBİLİR Mİ?’’

Denktaş, Türkiye’nin Kıbrıs için her türlü fedakarlığı yaptığına da dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:  

‘‘Buna rağmen Türk tarafı geri kalmışsa, bunun suçunu kendinizde arayınız. Biz eğer Kıbrıslı olarak suçluysak, bize saldıran ‘işte ne biçim idareniz var, şu var, bu var’ diye abartılı, yalan yanlış, bir kısmı da doğru olsa dahi şikayeti olan insanlara soruyorum; ‘Türkiye’de de huzursuzluk, usulsüzlük var, hortumculuk var, şu var, bu var’ diye Türkiye’den vazgeçilir mi, vatandan ve milletten vazgeçilebilir mi? Bayraktan vaz mı geçiyorsunuz idare bozuktur diye...

Benim içimde idarem bozuksa, benim halkım hak ettiği bir idareyi bulmamışsa Kıbrıs’tan vaz mı geçmek lazım? Bunu soruyoruz. Bunun cevabını istiyoruz.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle