GeriDünya Denktaş'ın en mutlu günü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş'ın en mutlu günü

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın ‘‘Kıbrıs'ta taraflar eşit siyasi statüye sahiptir’’ açıklaması yapınca Rumlar şok geçirdi. Yıllardır Türk tezini kabul ettirmek için uğraşan KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş büyük bir zafer kazandı.

NEW YORK'taki 4.tur dolaylı görüşmelerinde Kıbrıs'taki Türk varlığının BM tarafından idrak edilmesi KKTC Lideri Rauf Denktaş'ın yüzünü güldürdü. Şok geçiren Rumlar'ın ise görüşmelerden çekilebileceği söylentileri dolaşmaya başladı. BM'de Kıbrıs'la ilgilenen bir Batılı diplomat, ‘‘Türk tarafı için bu bir zafer’’ yorumunda bulundu.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın ‘‘Türk ve Rumlar eşit zsiyasi statüde masaya oturacaktır. Görüşmelerde herkes kendi tarafını temsil edecek’’ açıklaması üzerine paniğe kapılan Rum tarafı kapalı kapalı kapılar ardına çekildi. Klerides New York'a götürdüğü Rum Ulusal Konseyi üyeleri ve danışmanlarıyla 2.5 saatlik bir toplantı yaptı. Ancak toplantıdan sonra açıklamada bulunulmadı.

Bu arada Klerides ile ABD Başkanı Bill Clinton'un Kıbrıs özel temsilcisi Alfred Moses arasında yapılması planlanan görüşmenin de Klerides tarafından iptal edildiği bildirildi.

ANNAN'IN BİLDİRİSİ

Yıllardır Kıbrıs Rumlarıyla eşit statüde ve önkoşulsuz görüşmelerde ısrar eden Denktaş'ın yaklaşımı önceki gün BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından dile getirilmesiyle yaşamının en mutlu gününü yaşadı. Denktaş şöyle konuştu:

‘‘Annan Bildirisi KKTC'nin savunduğu hususların temel taşlarını oluşturuyor. Dolayısıyla üzerinde durduğumuz pek çok gerçeği vurgulayan bir açıklamadır. Bizim öngördüğümüz, iki tarafın birbirini temsil etmediği, iki devlete dayalı konfederal yapıya sahip bir Kıbrıs devletidir. Bu, Klerides'e, (Ben Kıbrıs hükümetiyim, Kıbrıs cumhurbaşkanıyım) iddiasından vazgeç demek anlamına gelen bir açıklamadır. Klerides'in, bizim hükümetimiz olmadığını kabul etmesi yüzyüze görüşmenin şartı haline gelmiştir. Şimdi bu husus Klerides'in de yüzüne söylenir hale gelmiştir.

BM Genel Sekreteri üç paragraflık bildirisinde, ‘‘Tüm Kıbrıs halklarının cumhurbaşkanı’’ olduğunu iddia eden, AB üyeliğinde de bunu savunan Klerides'e, ‘‘Görüşmelerde herkes kendi halkını temsil edecek, başkasını değil. Kimse iki tarafı temsil edemez’’ ihtarında bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle