Dünya Haberleri

DÜNYA

  Denktaş ‘Yeni formül’ talep etti

  Hürriyet Haber
  29.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dün BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la biraraya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş BM'den Rumların, Türklerin hükümeti olamayacağını vurgulayan ‘yeni formül’ istedi.

  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, dün Cenevre'de BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la yaptığı başabaş görüşmede, AB'yi şikâyet etti ve Rum tarafının 34 yılda yapmaya çalıştığı ve başaramadığı sonucu AB yoluyla yapmaya çalıştığını söyledi. Denktaş'ın AB ile Rumlar arasında başlatılacak olan müzakerelerin durdurulmasını talep ettiği görüşmede, Annan ‘Biz AB’ye karışamayız' cevabını verdi. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Denktaş ile görüşmeleri doğrultusunda bir rapor hazırlayacağı ve BM Güvenlik Konseyi'nin de bu rapor doğrultusunda bir karar alacağı bildirildi.

  Denktaş'ın, görüşmelerin ancak ‘Devletten devlete, hükümetten hükümete’ sürdürülebileceğine yönelik talebi ise Annan tarafından kabul görmedi. Annan, ‘Bu bizim iyiniyet çabalarımızı baltalar’ dedi.

  Denktaş ise bir tarafa havuç, bir tarafa sopa gösterilerek sorunun çözülemeyeceğini belirtti ve Güvenlik Konseyi'nden ‘yeni formül’ talebinde bulundu. Yeni formülün ‘Kıbrıs Rumlarının, Türklerin hükümeti olamayacağını’ vurgulaması gerektiğini belirten Denktaş, ancak görüşmeler için bu şekilde yeni bir zemin oluşabileceğini kaydetti.

  Denktaş bu formülün yanı sıra, AB müzakerelerinin de durdurulması gerektiğini belirterek ‘İki görüşme birarada yürüyemez’ dedi.

  BÖLGE KRİZE GİRER

  Kofi Annan'la olan görüşmesinde Denktaş, Güvenlik Konseyi'nin bugüne kadar aldığı kararları eleştirdi ve bu kararların Rumlara Kıbrıs Hükümeti adı altında bunca yıl haksız yollarına devam etme fırsatı verdiğini vurguladı. BM'den ‘yeni formül’ talep eden Denktaş, aksi takdirde aynı tutumun bölgeyi bir krize götüreceği uyarısında bulundu. Bu nedenle Rumların silahlandığını ve uluslararası camianın da buna seyirci kaldığını belirtti. AB kararlarından sonra hiçbir şey olmamış gibi toplumlararası görüşmelerin devam edemeyeceğini belirten Denktaş, ‘Bunu anlayın’ dedi.


  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı