GeriDünya Denktaş’tan temel siyaseti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş’tan temel siyaseti

KKTC’nin 81 yaşındaki Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, küreği eline alarak 20 Şubat’taki parlamento seçimleri öncesinde temel atmaya başladı. KKTC’de siyasi partilerin temel atma törenleri düzenlemesi seçim yasağı kapsamında yer alıyor. Boşluğu dolduran Denktaş, törenlerde Kıbrıslı Türkler’e bağımsızlığa sahip çıkmaları çağrısında bulunuyor.

Rumlara son şans

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş, 20 Şubat’taki seçimlerin ardından Rumlarla yeniden masaya oturulacağını belirterek, ‘Papadopulos yine uzlaşmaz tutumunu sürdürürse, yollarımızı ayıracağız’ dedi. Denktaş, Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın görev süresini bir yıl uzatmayı düşündüklerini ancak bunun anayasal olarak mümkün olmadığını da belirtti.

Denktaş milletvekili adaylarını tanıttığı basın toplantısında dün yaptığı açıklamada, muhtemel bir anlaşmazlık durumunda Kıbrıslı Türklerin sonucunun ne olacağı belli olmadan masaya oturmayacaklarını da vurguladı. Denktaş, ‘Kıbrıs Türkü bütün dünyayla entegre olmuş bir şekilde, izolasyonlardan tam anlamıyla kurtulmuş şekilde ve yıllardır içinde yaşadığı belirsizliği kaldırarak masadan kalkmış olacaktır. Papadopulos mevcut politikalarını ve tutumunu yeniden gözden geçirmek durumundadır’ dedi.

Denktaş, Rum lider Tasos Papadopulos’un Macaristan’daki temasları sırasında Türkiye’yi yeniden veto tehdidinde bulunmasını ise, ‘Bazen böyle cesurane konuşmalar yapıyor. İki tarafın ortak tanınması ancak çözüme ulaşmakla mümkün. Türkiye anlaşma olmadan Rumları tanımaz. Papadopulos başka bir şey beklemesin’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle