Dünya Denktaş: Rumların hedefi, AB yoluyla Enosis
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş: Rumların hedefi, AB yoluyla Enosis

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs konusundaki görüşmelerin kesilmesiyle anlatmaya çalıştıkları durumun, 38 yıl haksızlığa uğrayan bir halkın haklarını anlatmak için gerekli bir tavır olduğunu belirtti.

Denktaş, Başbakan Derviş Eroğlu ve Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Salih Coşar ile haftalık olağan görüşmesinde yaptığı açıklamada, Rumların siyasetinin tüm Kıbrıs'ı almak olduğuna işaret ederek, ''bunun, Kıbrıs Türklerinin kolonize edilmesi ve arka kapıdan Avrupa Birliği yoluyla Enosis olduğunu'' söyledi. Denktaş, ''Enosis'in cevabı verilir, kabul edilmez, bunu bilmeleri gerekir'' dedi.

Avrupa'daki birçok uluslararası hukukçunun, ''1960 anlaşmalarına göre Türkiye'nin ve KKTC'nin izni olmadan ve Türkiye Avrupa Birliği'ne girmeden Kıbrıs'ın AB'ye giremeyeceği'' görüşü verdiğini kaydeden Denktaş, bu hukukçuların Kıbrıs'ta bir milletin var olmadığını, tarihe karışmış Kıbrıs Cumhuriyeti'ni ortaklardan ne birinin ne de diğerinin devam ettirme, temsil etme, adını kullanma hakkı olduğunu vurgulamaya başladıklarına işaret etti. Denktaş, ''Bizim de istediğimiz budur. Meseleye teşhis konmasıdır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum yönetimi lideri Glafkos Klerides'e de çağrıda bulunarak, ''Bu konuyu halletme zamanıdır. AB yoluyla Kıbrıs'ı alıp kaçamayacaklarını teslim edecek kadar akıllıdır, tecrübelidir. Türkiye'nin buna boyun eğmesi, bizim buna razı olmamız mümkün değildir. Dolayısıyla Akritas Planı çerçevesinde başlatılmış bir davanın oyunlarla, hileyle, yalanlarla kendi lehlerine bir sonuca götürülmesi mümkün değildir'' diye konuştu.

Denktaş, Rumların son darbeyi vurmaya çalışmasına karşı Türk makamlarının gerekli cevabı verdiğine işaret ederek, Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in ve ardından Başbakan Bülent Ecevit'in Kıbrıs konusunda beyan ettiği güçlü desteğin halkı çok memnun ettiğini belirterek, teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Denktaş, Türkiye'nin güçlü bir şekilde görüşlerini ortaya koymuş olmasının uzlaşmaya, barışa yardımcı olacağını ifade ederek, ''Bu uzlaşma ve barış da ancak iki devlet esası üzerinde olabilir. Bu mümkündür'' dedi.

Denktaş, kendisini bilinçli şekilde masadan kaçmakla suçlayan yayınlara tepki göstererek, ''Bilinmesi gereken tek bir şey vardır. Kıbrıs Türkü'nün kaderi Türkiye'nin kaderinden ayrılamaz. Yunanistan ile kaderini birleştirmiş olan, AB yoluyla bunu perçinlemeye ve sonuçlandırmaya çalışan Rumlar karşısında bu gerçeği her gün, her an, her Türk hatırlamalı, söylemeli ve şerefle dünyaya duyurmalıdır'' dedi.

EROĞLU'NUN AÇIKLAMASI

Başbakan Derviş Eroğlu da görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, özellikle Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Kıbrıs konusundaki açıklamalarını değerlendirdiklerini belirterek, ''Sayın Cem'in açıklaması bizim için fevkalade önemli'' dedi.

Eroğlu, Türkiye'nin Kıbrıs konusundaki kararlılığını bildiklerini ama bu zamanda İsmail Cem'in bu şekilde çok açık ve cesurca yaptığı açıklamanın kendilerine moral ve güç verdiğini, Türkiye'nin de kararlılığını bir kere daha dünyaya gösterdiğini söyledi.

Başbakan Eroğlu, Türkiye'nin KKTC devleti ve halkını bırakmayacağını, her türlü fedakarlığı yapabileceğini bir kere daha Cem'in konuşmasıyla dünyaya gösterdiğini belirterek, haftalık görüşmede ekonomik konuların da gündeme geldiğini bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle