Dünya Haberleri

DÜNYA

  Denktaş: Referandum ertelensin, müzakerelere sürsün

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 11:17 | Son Güncelleme:

  KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş, Rum lider Papadopulos'un Annan planına 'hayır' dediğini belirterek, BM'nin yeni bir değerlendirme yapması, referandumun ertelenmesi ve müzakerelerin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

  KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, kendisinin ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulus'un Annan planına ''hayır'' dediğini ve planı imzalamayacağını açıkladığını hatırlatarak, bu durumda referandumun yapılmaması ve BM'nin yeni bir değerlendirme yapması gerektiğini söyledi.

  Denktaş, Türk Maarif Koleji'nin 40. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Cumhurbaşkanı Denktaş, Papadopulus'un Annan planını imzalamayacağını söylediğine işaret ederek, iki halkın liderlerinin planı imzalamayacağını açıkladığı bu durumda BM'nin yeni bir durum değerlendirmesi yapması gerektiğini kaydetti.

  ''BU İŞ BURADA BİTER''

  Denktaş, BM'nin gelinen noktada yeni durum değerlendirmesi yapması gerektiğini ifade ederek, BM'nin 24 Nisan'da yapılacak referandumu ertelemesi gerektiğini söyledi.

  Denktaş, katıldığı bir törenin ardından gazetecilerin, ''Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos'un halkına, 'Annan planına hayır deyin' çağrısı yaptığını'' anımsatması üzerine, ''Bu noktada BM'nin yeni değerlendirme yapması gerekir. Benim gördüğüm kadarıyla bu iş burada biter'' dedi.

  ''Neyi referanduma götürecekler'' diyen Denktaş, Papadopulos'un ve kendisinin plana ''hayır'' dediğini kaydetti.

  ''Bir kavgayı barış adı altında 1 Mayıs'tan sonraya nakletmek barış mı'' ifadesini kullanan Denktaş şöyle konuştu:

  ''Bunlar uzlaşmazlığı referanduma sokuyorlar, ayıp ediyorlar, günah ediyorlar, yazık ediyorlar Kıbrıs'a. Adam diyor ki, 'Ben bir hafta sonra AB'ye giriyorum. Ne diye bu fedakarlığı yapayım? Devletimi koruyacağım.' Peki bizim devletimizi koruma hakkımız yok mu? Peşinden yuvarlanıp vilayet haline gelmek, Rumların içimize gelişine evet demekbarış mı, yoksa kavgayı geleceğe nakil mi? Bunları hep düşünüp değerlendirmek lazım.''

  ''BM REFERANDUMU ERTELEMELİ''

  Denktaş, bir gazetecinin, ''Bu aşamadan sonra referandum ertelenebilir mi'' sorusuna karşılık şunları kaydetti:

  ''BM, aklını kullanırsa referandumu erteler ve müzakereler devam eder. Çünkü müzakere yaptırmadılar. De Soto, bayağı ekibiyle oturdu. Bizi konuşturdu, belgeler teati ettik. Bizimle alay ettiğini biz görüyoruz; 'Ne derseniz deyin, biz bildiğimizi yapacağız...' Bu iş böyle gitti. Papadopulos haklıdır, müzakere yaptırmadılar, kendi düşündüklerini masaya koydular. Bazı küçük küçük tadilatlarla bizi kandırmak suretiyle, 'Buyurun referanduma' dediler. Çünkü zannediyorlar ki, referandumdan çıkarsa bu iş bitecek. Yok, bu iş o zaman başlayacak.''

  "UZLAŞMAZLIĞI REFERANDUMA SUNUYORLAR''

  Uzlaşma değil, uzlaşmazlığın referanduma sunulduğunu ifade eden Denktaş, ''Bunu görmemek mümkün değil, onun için yeni bir değerlendirme yaparlar inşallah'' dedi.

  ''RUMLAR 'HAYIR' DEDİ DİYE, BİZ 'EVET' DİYEMEYİZ''

  Denktaş, ''Rumlar Annan planına 'hayır' dedi diye, kendilerinin 'evet' demesi gerekmediğini'' belirterek, ''Rumların peşinden gidilirse egemenliğin ve devletin bir tarafa gideceğini'' söyledi.

  Rumların ne yapacağının kendileri için ölçü olmadığını ifade eden Denktaş, Rum yönetimi lideri Tasos Papadopuos'un, halkına ''Annan planına 'hayır' deyin'' çağrısı yaptığını anımsatarak, ''Biz ne yapmalıyız, biz kimiz ve bizi ne kurtarır? Bunları düşünerek hareket edelim'' dedi.

  Denktaş, Kıbrıs Türkünün en köklü eğitim kurumu Türk Maarif Koleji'nin (TMK) 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Papadopulos'un, dün akşam halkına, ''Niye referandumda 'evet' diyeceksiniz? Referandumdan bir hafta sonra 'Kıbrıs Cumhuriyeti' adı altında biz Avrupa Birliği'ne giriyoruz. Niye bu plana 'evet' diyelim ve Türklere verilen şeylere boyun eğelim'' dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:

  ''Bizim de 40 yıldır söylediğimiz budur. Siz Ruma 'Meşru Kıbrıs hükümetisin' dediğiniz sürece, bu yalan unvan altında bu adamlar Kıbrıs'ı alıp gitme oyununu oynayacaklar, bizimle anlaşmaya gelmezler,gelmek ihtiyacını duymazlar. Bunlara 'Meşru Kıbrıs hükümetisin' diyenler, Kıbrıs'ta barışı önlemektedirler. Bunlara Kıbrıs Türklerinin hükümeti olmadıklarını, olmayacaklarını söyleyin, göreceksiniz barış ne kadar yakın olacak. Söylemiyorlar. Onların da kendilerine göre hesapları var.

  Dolayısıyla aman Rum 'hayır' dedi diye biz 'evet' diyelim, sakın ha! İnsan önündekinin kuyuya mı düştüğüne bakar, dağa mı çıktığına bakar. Kendisinin yolu bir düz yol ise devletini, eşitliğini, egemenliğini korumak yolu ise, ne kuyuya düşenin arkasından kuyuya düşer, ne dağa taşa tırmananın peşinden dağa taşa tırmanır.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı