Dünya Denktaş: Referandum BM’nin yüzkarası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Denktaş: Referandum BM’nin yüzkarası

KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 5. Annan Planı çerçevesinde Kıbrıs'ta yapılacak referandumun, Birleşmiş Milletler'in (BM) yüzkarası olduğunu söyledi.

Denktaş, KKTC'ye hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin, okuma fırsatı bulamadığı 9 bin sayfalık belgeye gözleri kapalı oy vermelerinin istendiğini kaydetti.

 

Denktaş, planda, Türk tarafına tanınan derogasyonların (ayrıcalıkların) Avrupa Birliği'nin birincili hukuku haline getirilmemesinin ciddi risk kaynağı olduğunu belirtti. Denktaş, kalıcı ayrıcalıkların yerine geçici uyum senedinin getirildiğini ifade etti.

 

Derogasyonların geçici olmasının uygulamada sakınca yaratacağını dile getiren Denktaş, derogasyonlar AB üyesi ülkelerin parlamentolarından geçirilmedikçe, Kıbrıs Türklerinin hiçbir şey kazanmamış olacağını bildirdi.

 

Annan Planı’nı, "bir halkı başkalarının istediği yere götürmek için tezgahlanmış bir oyun" olarak niteleyen Denktaş, Kıbrıs'ta 24 Nisan'da yapılacak referandum için ''dünyanın hiçbir yerinde böyle bir referandum yapılmış değildir'' ifadesini kullanarak, BM açısından bunun bir yüz karası olduğunu söyledi.

"ERDOĞAN, RİSKLER OLDUĞUNU AÇIKLADI"

 

Kıbrıs konusunda bu plan temelinde verilecek kararın Kıbrıs Türk halkını orta ve uzun vadede çok ciddi şekilde etkileyeceğini belirten Denktaş, Kıbrıs meselesini Türkiye'nin önüne AB yolunda bir engel olarak koyanların, Türkiye'nin AB'ye girmesini istemeyenler olduğunu kaydetti.
  
Denktaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün bazı riskler alındığını açıkladıklarını hatırlatarak, AB yetkililerinin sözlü teminatına güvenerek bu riskleri almanın Kıbrıs Türklerinin 40 yılık mücadelesine, Türkiye'nin büyük fedakarlıklarına ve şehitlere yakışmayan bir davranış olacağını söyledi.

 

Planda olumlu yanlar bulanlara seslenen Denktaş, yer değiştirecekler için rehabilitasyon planının olmadığını, göç için gereken paranın bulunamadığını, vaatlerin ortada bırakıldığını dile getirdi.

 

DENKTAŞ, PLANA KARŞI HAREKETE GEÇECEK

 

Güneyde Rum kurucu devleti olacağını, kuzeyin ise ilerde karma bir Türk devleti haline geleceğini anlatan Denktaş, zamanla asker indirimi sonucu 1960 garanti anlaşmasının yok olacağını kaydetti.

 

CTP Genel Başkanı ve Başbakan Mehmet Ali Talat'ın, referandumda evet oyu kullanılması için kampanya başlattığını bildiren Denktaş, plana karşı olduklarını yineleyerek,  referanduma kadar olan süreçte, gerçeklerin halka anlatılması için çalışacağını duyurdu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle